Forum Szkla

Soczewki kontaktowe => Soczewki korekcyjne sferyczne => : emna April 22, 2008, 09:17:19 AM

: uwodnienie soczewek
: emna April 22, 2008, 09:17:19 AM
Proszę mi wyjaśnić, co oznacza termin "uwodnienie soczewki" i która wartość % jest lepsza dla oka - mniejsza czy większa.
   Czy duża wartość uwodnienia oznacza że soczewka posiada więcej wody a tym samym oko jest lepiej nawilżone, czy też wręcz przeciwnie oznacza to że soczewka traci szybciej wodę i ma się uczucie suchego oka.
   Jeżeli pracuję dużo przy komputerze to która wartość uwodnienia jest najodpowiedniejsza?
:
: Brusta July 27, 2008, 02:42:41 PM
Przy pracy z komputerem lepsza będzie mniejsza zawartość wody w soczewce ( uwodnienie ), bo będzie mniej wysychać. I najlepiej jeśli będzie to soczewka silikonowo-hydrożelowa, bo pozwoli oku oddychać. W starej generacji soczewek kontaktowych (hydrożelowych) uwodnienie miało znaczenie dla przepuszczania tlenu przez soczewkę, ale nawet te najwyżej uwodnione są pod tym względem dużo gorsze od tych nowoczesnych.
:
: tolo August 19, 2008, 09:06:19 PM
Przy pracy z komputerem lepsza będzie mniejsza zawartość wody w soczewce ( uwodnienie ), bo będzie mniej wysychać.

Trochę nie rozumiem. Wysychanie to w pierwszej kolejności odparowanie z filmu łzowego na powierzchni soczewki. „Uwodnienie” , to zawartość wody wewnątrz struktury materiału soczewki. Większe „uwodnienie”, to łatwiejsze powinno być uzupełnienie odparowanej wody z powierzchni soczewki. Nie wnikając w mechanizm wiązania wody (jonowy czy niejonowy), to im więcej wody wewnątrz materiału, tym więcej elementów hydrofilowych w jego strukturze, a więc trudniejsze powinno być „oderwanie” cząsteczek wody, również z powierzchni soczewki. Jaki jest więc mechanizm wysychania soczewki, jeżeli soczewka zawierająca mniej wody, trudniej wysycha? Oczywiście większa zawartość wody, to większe zagrożenie dla rogówki oka, ponieważ łatwiejsze gromadzenie niechcianych depozytów na powierzchni soczewki.