Autor Wątek: Dobór soczewek kontakt. na podst. danych szkieł okularowych  (Przeczytany 7079 razy)

Aston

• Newbie
  • *
Dobór soczewek kontakt. na podst. danych szkieł okularowych
« dnia: Marzec 14, 2009, 12:50:49 am »
Witam.

Używałem kiedyś soczewek torycznych dla jednego oka, ponieważ wymagała takiej korekcji wada. W związku z tym, że było to około 10 lat temu przedsięwzięcie było drogie, a soczewki wykonywane na specjalne zamówienie, sprowadzane ze Szwajcarii. No, przynajmniej tak mnie wtedy informowano :-] Bez większych problemów używałem soczewki przez dwa lata, każdorazowo kupując roczne. Później wróciłem do okularów.
Ostatnio zmieniałem okulary w lipcu 2008 roku. Lekarz wytypował dla mnie następujące szkła:
OP: sfera -7,5  cylinder +2,5   oś 60*   PD 63
OL: sfera -8,0
Przy okazji okularów zachciało się mi soczewek, ale nie było dostępnych takich nietypowych jakie potrzebuję dla OP.
Lekarz wybrał z rodzaju miesięcznych Bausch&Lomb PureVision
OP: -5,5
OL: -7,0
W okularach widzę dobrze, w soczewkach jednak zdecydowanie gorzej.
A moje pytanie jest takie: Czy na podstawie powyższych danych można dobrać odpowiednie soczewki i ewentualnie poproszę o jakieś typy co do nazwy?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »

aniula

• Gość
Re: Dobór soczewek kontakt. na podst. danych szkieł okularowych
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 14, 2009, 10:48:45 am »
Cześć

Twoje moce na okulary po przeliczeniu na ujemny cylinder dadzą: OP: -5.0/-2.50/150, a po przeliczeniu na soczewki kontaktowe:
OP: -4.75/-2.25/150
OL: -7.25 lub -7.0

Masz na prawym oku zbyt duży cylinder, który wymaga korekcji, bez niego będziesz widział nie ostro. Specjalista powinien Ci taką soczewkę próbną zamówić, przymierzyć, sprawdzić ostrość widzenia i dopasowanie takiej soczewki. Jest bardzo duży wybór soczewek w tym cylindrze, choćby miesięczne Pure Vision Toric, miesięczne Soflens 66 Toric, dwutygodniowe: Acuvue Oasys for Astigmatism, lub Advance for Astigmatism, oraz wiele innych.  

Pozdrawiam

Aston

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 09, 2009, 09:14:46 am »
Dziękuję za odpowiedź.
Obejrzałem ofertę w części dotyczącej głównie soczewek torycznych.
Wygląda na to, że PureVision Toric nie są produkowane w cylindrze -2,25, więc jakby z miesięcznych pozostają tylko SofLens 66 Toric.

aniula

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 09, 2009, 09:29:44 am »
Jeśli dobrze pamiętam i PV i Soflens 66 Toric są dostępne w cylindrze -2.25.

elisabeth

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 24, 2009, 02:57:42 pm »
witam,
jestem na etapie dobierania soczewek i obawiam się, że nic z tego nie wyjdzie. Lekarz miał spory problem z wyborem, najpierw przebąkiwał coś o astygmatyzmie, potem o tym, że nie mogę nosić itepe. w końcu zrezygnowałam z niego i wzięłam receptę na okulary
OP +3,50, cylinder +1,50, oś 90
OL +2,50, cylinder +1,50, oś 85

czy faktycznie nie mogę nosić soczewek, jak mówił lekarz czy powinnam iść i szukać dalej tracąc kolejne pieniądze na wyszukiwanie próbnych soczewek?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

aniula

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 03, 2009, 09:35:37 pm »
Zmień lekarza, jeśli przeszkodą dla niego jest tylko dobór cylindrów. Nie ma problemu przy Twojej wadzie, pewnie dostaniesz soczewki w cylindrze -1,25 lub -1,75, zależy jak lekarz Ci je dopasuje. Chyba, że przeciwskazaniem jest jakaś choroba, lub poważna wada rogówki, itp.

238

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 09, 2010, 11:02:02 pm »
Cytat: "elisabeth"
witam,
jestem na etapie dobierania soczewek i obawiam się, że nic z tego nie wyjdzie. Lekarz miał spory problem z wyborem, najpierw przebąkiwał coś o astygmatyzmie, potem o tym, że nie mogę nosić itepe. w końcu zrezygnowałam z niego i wzięłam receptę na okulary
OP +3,50, cylinder +1,50, oś 90
OL +2,50, cylinder +1,50, oś 85

czy faktycznie nie mogę nosić soczewek, jak mówił lekarz czy powinnam iść i szukać dalej tracąc kolejne pieniądze na wyszukiwanie próbnych soczewek?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Mam podobny problem. chciałabym zacząc używać soczewek, bo okulary trochę mnie męczą. Ale lekarz u którego byłam miał podobne wymówki, jak u Elisabeth.
u mnie wygląda to tak (badanie robione 16.07.2009):
Dal oko prawe -0,5 cylinder -0,5 oś 151
oko lewe -1,25 cylinder -0,5 oś 19
Jak to jest z tymi soczewkami? moge czy nie mogę? mam plan wybrać się do innego okulisty, ale zastanawiam się czy w ogóle coś z tym robić, bo może sie faktycznie nie da.

Pozdrawiam