Autor Wątek: Problem z dobraniem właściwej osi w soczewkach torycznych  (Przeczytany 6386 razy)

yuby

• Newbie
  • *
Problem z dobraniem właściwej osi w soczewkach torycznych
« dnia: Kwiecień 08, 2009, 09:56:14 am »
Witam,

Ostatnio lekarz badał mi oczy komputerowo i określił oś na poziomie 75*. Problem w tym, że wszystkie sklepy oferującą sprzedaż soczewek osi w przedziale co 10* np: 60*, 70*, 80* itd.
Moje pytanie brzmi:
Czy jeśli wybiorę oś 70*, ewentualnie 80* będzie miało to jakieś wielkie znaczenie?. Ewentualnie która byłaby lepsza oś: 70* czy 80*? Czy nie spowoduje to pogorszenia wzroku?. Wszystkie parametry szkła znajdę bez problemu oprócz osi. Szkła noszę od 8 lat, nigdy nie miałem z nimi problemu. Dawniej były dostępne zwykłe soczewki. Od jakiegoś czasu są dostępne soczewki dla osób z astygmatyzmem. Ponieważ mam astygmatyzm na jedno oko i chciałbym bardziej zadbać o oko, chciałbym je zmienić.

Proszę o pomoc osób fachowo związanych z tym tematem.

Gorąco pozdrawiam:
YUBY
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »

aniula

• Gość
Re: Problem z dobraniem właściwej osi w soczewkach torycznych
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 09, 2009, 12:28:20 am »
Jaka moc sferyczna i jaki cylinder, podaj szczegóły dla obu oczu.

yuby

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 09, 2009, 02:57:20 pm »
1/.  Prawe oko (wada astygmatyzmu):

Moc: -2,5

Cylinder: -0,75

Oś: 75*

Krzywizna: 8,7

Średnica: 14,6 mm

2/.  Lewe oko:

Moc: -3,00

Krzywizna: 8,7

Średnica: 14,6 mm

aniula

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 09, 2009, 11:18:07 pm »
A czy Ty widzisz źle w soczewkach bez bez cylindra? Jeśli nie to przy takim małym cylindrze możesz pozostać przy zwykłych soczewkach (ew. zwiększając sobie moc soczewki o ekwiwalent sferyczny - najlepiej, jeśli zrobi Ci to lekarz). O tym jak powinna wyglądać wizyta z doborem soczewek torycznych było już na forum, poszukaj i poczytaj, bo takie dobieranie soczewek na własną rękę, może się dla Ciebie źle skończyć, a badanie komputerowe jest tylko poglądowe, - podstawa do dalszych czynności. Lekarz powinien Ci taką soczewkę toryczną założyć na oko i zobaczyć jak rotuje, czy nie tracisz ostrości obrazu i wiele innych. Pamiętaj, że całe opakowanie soczewek (bo aż 6 musisz kupić w przypadku torycznych) wiele kosztuje, a kiedy okaże się, że są dla Ciebie nie odpowiednie to co z nimi zrobisz? Pozdrawiam

yuby

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 11, 2009, 03:05:08 am »
no też prawda,

mimo wszystko dzięki za odpowiedzi...

pzdr. ;)