Autor Wątek: roznica w parametrach  (Przeczytany 4598 razy)

agn_1

• Newbie
  • *
roznica w parametrach
« dnia: Czerwiec 01, 2009, 08:54:30 pm »
Witam!
Mam takie pytanie dotyczące soczewek.
Otóż nosilam do tej pory Soflens 38. soczewki o parametrach: krzywizna 8,7 a średnica 14,00 i wszystko jest ok.
teraz chciałabym spróbować Soflens 59 pozniwaz SA troche tansze, ale roznia się troche parametrami, i nie wiem czy będą odpowiednie dla mnie ponieważ, Soflens 59 maja krzyswizne 8,6 a srednice 14,2.
Czy jest ktos kto jest mi wstanie wytłumaczyć czy ta roznica w parametrach jest istotna.
Proszę o pomoc ponieważ sama się na tym kompletnie nie znam.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »

Madakes

• Newbie
  • *
Re: roznica w parametrach
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 02, 2009, 11:21:35 pm »
Lepiej nie kombinować, z takimi sprawami należy udać się do okulisty, on sam zadecyduje. Różnica w krzywiźnie może przede wszystkim powodować zbyt małe lub duże przyleganie soczewki do gałki ocznej, co z kolei spowoduje rozmywanie obrazu, bądź trudności w zdejmowaniu soczewki. Co do średnicy, nie ma chyba z nią problemu, wiem że czasem soczewki kolorowe mają ją mniejszą  niż szkła bezbarwne, a nie wpływa to w ogóle na użytkowanie.

aniula

• Gość
Re: roznica w parametrach
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 12, 2009, 11:09:26 am »
I średnica i krzywizna mają znaczenie, są to parametry zależne od siebie. Natomiast Soflens 38 jest soczewką o niższym uwodnieniu, bardziej sztywna, grubsza, ma mniejszą przepuszczalność tlenu, Soflens 59 jest bardziej miękka, ma trochę wyższą przepuszczalność tlenu. Obie te soczewki trochę inaczej się zachowują, układają na oczach, mają inną konstrukcję i budowę. Nie proponuję przy samodzielnej zmianie soczewek kupować od razu całego opakowania. Lepiej kupić parę i spróbować.