Autor Wątek: Soczewki toryczne - jak to do końca jest?  (Przeczytany 5930 razy)

barteksroka

• Newbie
  • *
Soczewki toryczne - jak to do końca jest?
« dnia: Grudzień 13, 2009, 12:46:03 am »
Serdecznie witam!

Poświęciłem wiele czasu na przeszukiwaniu różnorodnych stron, lecz nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na problem, z którym borykam się od niedawna... Mianowicie posiadam wady wzroku:

1) Oko lewe:
Sfera: -1,5
Cylinder: -1,0
Oś: 180 stopni
2) Oko prawe:
Sfera: -4,5
Cylinder: -4,0
Oś: 10 stopni

Oko lewe jak widać wyżej cechuje niewielka wada, szkła dla sfery -1,5, cylindra -1.0 oraz osi 180 stopni bez problemu znalazłem i to w wielu sklepach, zarówno internetowych, jak i nie. Problem mam tylko w doborze soczewek do oka prawego... Największym dostępnym cylindrem jest -2,25, czyli niewiel ponad połowa tego, co posiadam na prawym oku. I tu zaczynają się schody. Część ludzi (również okulistów) stanowczo twierdzi, iż nie da się korygować takiej wady soczewkami torycznymi, gdyż takowe nie istnieją (no tak, takich CYLINDRÓW nie ma). Inne osoby zaś mają zdanie, że można stosować odpowiednie kombinacje sfer i cylindrów (np. zmniejszając cylindry jednocześnie zwiększając sfery, przy oczywiście jednoczesnym badaniu komfortu widzenia), w wyniku czego można uzyskać odpowiednie szkła dla mojej wady. Dla przykładu, jeśli ktoś nie zrozumiał mojego wywodu, chodzi mi o coś takiego - dla oka lewego (sfera -1,5 i cylinder -1,0) można opracowac soczewki o mocy -1,75 i cylindrze -0,75, przeliczenie tego rzędu jest małe i zmian nie widać. I stąd wynika moje pytanie: czy dla oka prawego o parametrach sfery -4,5 i cylindrze -4,0 można zrobić soczewki, powiedzmy, sfera 6,35 i cylider 2,25??

Bardzo proszę o odpowiedź, bo w wyniku niesamowitego podziału zdań mam mętlik w głowie nie wiem, co o tym myśleć...

Pozdrawiam,
Bartek Sroka
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »

aniula

• Gość
Re: Soczewki toryczne - jak to do końca jest?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 15, 2009, 11:33:55 am »
http://www.alphadiag.com.pl/optyka/1005.htm tutaj znajdziesz soczewki miesięczne w cylindrze do mocy -5.75, lub innym zastępestwem będą soczewki roczne, dostępne w wielu parametrach cylindra. Taka kombinacja sfery i cylindra jaką opisałeś (przy cyl -4.0) nie będzie możliwa z zachowaniem poprawnego komfortu widzenia. Poszukaj dobrego lekarza, który nie będzie miał problemu z doborem i np. z zamówieniem dla Ciebie soczewek w tak wysokim cylindrze. Co prawda ciężko o takiego, życzę powodzenia.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »