Autor Wątek: Zmiana producenta soczewek, problem z doborem  (Przeczytany 6164 razy)

pioter900

• Newbie
  • *
Zmiana producenta soczewek, problem z doborem
« dnia: Styczeń 18, 2010, 03:48:05 pm »
Witam,
Pod koniec 2009r byłem u okulisty, który dobrał mi soczewki firmy Johnson&Johnson. Chciałem spróbować jak nosi się soczewki firmy B&L. Szukałem w Internecie soczewek B&L o parametrach takich jakie mają moje obecne soczewki (D: -3.5; CYL: -1.25; AXIS: 180; BC 8.6; DIA 14.5), jednakże takich nie znalazłem. Zawsze coś nie pasuje – dla BC = 8.6 nie ma średnic DIA = 14.5, a dla soczewek o średnicy 14.5 nie ma krzywizny BC=8.6. Czy w związku z tym, mogę kupić dla siebie soczewki o „deko” innych parametrach ? Jeżeli tak, to który parametr mogę zmienić i w jakich granicach ? Słyszałem też, że oznaczenia parametrów różnych firm, mogą się różnić między sobą, tzn., że nawet gdybym znalazł soczewki B&L o parametrach takich jakie mają moje aktualne soczewki J&J, to nie znaczy ze będą one takie same ?! Czy np. mimo iż dane soczewki firm B&L i J&J mają promień krzywizny BC=8.6, to w rzeczywistości promienie te mogą być różne ?!
Pozdrawiam,
Pawel
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »

Kathrinne

• Newbie
  • *
Re: Zmiana producenta soczewek, problem z doborem
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 31, 2011, 05:37:48 pm »
Dokleję się do tego tematu, bo mi również chodzi o zależność parametrów soczewki od producenta. Ja dziś byłam na pierwszym badaniu pod kątem soczewek, poszłam do Vision Express, bo niby promocja: badanie za zeta w przypadku zamówienia soczewek u nich. Przejrzałam wcześniej cały internet, aby się zorientować w cenach soczewek polecanych firm i wyliczyłam sobie średni miesięczny koszt, licząc przy okazji na jakieś promocje, które w sklepach internetowych przecież często się zdarzają. Plan był taki, aby te pierwsze zamówić w VE (promocja), a potem już przez neta. Pani okulistka przepisała mi soczewki iWear. Nie miałam nawet pojęcia, że to się konkretną firmę przepisuje. Spytałam przy zamawianiu, czy na przyszłość mogę kupować soczewki o tych samych parametrach, ale od innych producentów, to mi powiedziano, że nie, bo te od innych mają inne rozmiary.. że niby takie same, a inne, tak jak z rozmiarem buta i że tego się nie odczuwa, ale one potem wrastają się w oko (!) i się ono zniekształca czy coś w ten deseń.. Brzmi strasznie, jakkolwiek dla mnie to jakiś totalny absurd, bo przecież jak coś ma dajmy na to 60 stopni, to ma 60 stopni, a nie 62 czy ileś, i tak ze wszystkimi parametrami jest raczej, w końcu rozmiary te nie są oznaczone jakimiś symbolami, tylko wartościami wyrażonymi w konkretnych jednostkach. Nie przejmowałam się tym, dopóki nie postanowiłam sprawdzić, ile takie iWear kosztują przez internet.. oczywiście od razu się okazało, że są one produkowane wyłącznie dla VE. Przypuszczam, że to taki chwyt tejże sieci, żeby zamawiać soczewki już zawsze u nich, a szczególnie tanie, przynajmniej jak dla mnie, to one nie są. Mam nadzieję, że ktoś kompetentny rozwieje moje wątpliwości, czy raczej potwierdzi przypuszczenia, że soczewki o przepisanych parametrach jakiejkolwiek firmy będą pasowały na moje oczęta :) Z góry wielkie dzięki :)

A co do pytania autora postu, jak widać ekspertem nie jestem, jednak wydaje mi się, że jeśli zamówisz soczewki o innych parametrach, niż Ci przepisano, to rzeczywiście mogą one "wrastać się w oko" czy jakoś tam je zniekształcać. Może poszukaj odpowiednich dla siebie soczewek pośród produktów innych firm niż B&L?

Jeżeli z tymi rozmiarami jest rzeczywiście coś nie tak, jedynym wyjściem z sytuacji wydaje mi się upatrzenie sobie konkretnego producenta i pójście do jakiegoś neutralnego okulisty celem przepisania wybranych soczewek.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »