Autor Wątek: Wielkośc źrenicy  (Przeczytany 4201 razy)

aghi

• Newbie
  • *
Wielkośc źrenicy
« dnia: Marzec 17, 2010, 10:24:50 pm »
Witam! Mam problem tego rodzaju - spora wada - dobrane soczewki OP i OL (-11.00) Ostrość widzenia i komfort świetny ale... tylko w jasnym świetle! Wieczorem i w pomieszczeniach źrenica się rozszerza i zaczynają się problemy, odblaski, odbicia światła, każdy jasny przedmiot, a już najbardziej źródła światła mają poświatę, jakby aurę, na tyle silną, ze uniemożliwia mi swobodne poruszanie się. Przetestowałam Johnsona, B&L, Ciba - i nic! Nikt nigdzie nic nie wie o wielkości źrenicy!!! Każda soczewka ma nieco inną (mierzone suwmiarką elektroniczną) powierzchnię korygującą, nie chodzi mi o krzywiznę ani o średnicę, czy ta wartość jest gdziekolwiek przez producentów uwzględniania??? Ostatnio dowiedziałam się, że na większe źrenice jest oznakowanie "FM" w przypadku soczewek Bausch & Lomb, ale źródło tej informacji nie jest na tyle pewne żeby pakować w to kolejną kasę. Czy ja mam pecha do optometrystów, czy może jest to wina braku kompetentnych informacji o soczewkach kontaktowych w internecie - właściwie to braku jakichkolwiek informacji. Nie noszę kolorowych soczewek, wielkość tęczówki nie ma znaczenia w tym przypadku - nie będę fundować sobie zrogowacenia rogówki w imię próżności, ale niekiedy muszę zdjąć okulary i założyć soczewki korygujące. Za każdą odpowiedź będę wdzięczna.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »

aniula

• Gość
Re: Wielkośc źrenicy
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 19, 2010, 08:07:31 am »
To o czym piszesz, te aury wokół świateł, lub zniekształcenia obrazu przy ciemnym świetle to tak zwana aberacja asferyczna. Im większa wada, za czym idzie większa grubość soczewki w centralnej jej części, tym większe mogą być zniekształcenia. Dla osób z takim problemem lepszym rozwiązaniem mogą być soczewki asferyczne np. Pure Vision B&L, Acuvue Oasys J&J, Frequency 55 aspheric itp. Te soczewki mają trochę inną konstrukcję, moc nie jest tylko w jakimś obrębie części centralnej soczewki, ale delikatnie, równomiernie schodzi na brzegi polepszając widzenie peryferyjne. Aberacje asferyczne są częstym problemem. Takich informacji jak obszar, który zajmuje moc się nie podaje, gdyż jest to wartość zmienna zależna od mocy soczewki. Im większa moc, tym większa grubość soczewki, większość wartości w katalogach podawana jest dla mocy -3.0 dptr (do celów porównawczych, innych mocy się nie stosuje). Odnośnie większej krzywizny, to nie będzie ona miała sensu, dlatego, że soczewka po prostu może okazać się za duża, przez co będzie powodowała jeszcze większe problemy z komfortem użytkowania. Soczewki kolorowe noszone z rozwagą nie powodują problemów, gorzej z dostępnością Twojej mocy. Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »