Autor Wątek: Taka sama średnica i krzywizna a nie pasują?  (Przeczytany 5880 razy)

lukaszg

• Newbie
  • *
Taka sama średnica i krzywizna a nie pasują?
« dnia: Marzec 26, 2010, 06:58:24 pm »
Witam wszystkich,

miałem dobierane soczewki w salonie Fielmann. Pierwszą próbą były miesięczne Ciba Vision (8.6 14.2), nosiłem tydzień, niestety wysuszały mi oczy po dłuższym użytkowaniu.

W tym salonie dobierają tylko Ciba i J&J (przy czym J&J  2 tygodniowe były za małe). W związku z tym pani doktor dobrała jednodniowe J&J Moist (8.5 14.2).

Soczewki Ciba miały stosunkowo małą zawartość wody (~30%) i pani doktor powiedziała, że mogę spróbować kupić gdzie indziej takie z wyższą zawartością i przyjść do niej sprawdzić czy będą pasować.

Kupiłem Softlensy 59 (Bausha) - BC i DIA takie samo jak przy CIBA a mimo to soczewka ześlizguje się z oka (widać to wyraźnie w lustrze, że soczewka "zjeżdża" w górną część oka i obramowanie tęczówki soczewką jest nierównomierne). CIBA oprócz tego że wysuszały oko były w porządku - trzymały się dobrze i nie przesuwały.

Dlaczego tak się dzieje, jeśli krzywizna i rozmiar jest taki sam?

Bardzo chciałbym nosić miesięczne soczewki, obdzwoniłem mnóstwo salonów w Krakowie, we wszystkich badania robione są pod kątem J&J lub Ciba. Jestem gotów zaryzykować jeszcze raz zakup soczewek w ciemno - w internecie są dostępne inne firmy (PureVision, Horien, Zeiss). Które soczewki mają szansę pasować - czym się kierować jeśli nie BC i DIA? Oczywiście po zakupie zamierzam przejść się do okulisty na kontrolę.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »

aniula

• Gość
Re: Taka sama średnica i krzywizna a nie pasują?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 26, 2010, 09:33:44 pm »
Witam
Domyślam się, że chodzi o Air Optix - soczewki Ciby. Wysuszały oczy, bo prawdopodobnie zawierają silikon, na który Twoje oko tak reaguje (alergia, nadwrażliwość). Co do zawartości wody, to silikonowe soczewki mają jej mniej, niż soczewki hydrożelowe i przy silikonach im jej więcej, tym soczewka bardziej miękka (i praktycznie na tym koniec jej głównej funkcji), a przy hydrożelach im więcej wody, tym większa przepuszczalność tlenu i te z większą ilością wody będą bardziej miękkie, ale mogą też bardziej wysuszać oko. Czy Okulista sprawdzał dopasowanie Soflens 59, czy sam popatrzyłeś w lustro i stwierdziłeś, że są źle wycentrowane? Soczewka nie musi być idealnie w centrum, lekarz może stwierdzić złe dopasowanie soczewki po szczegółowym badaniu pod lampą szczelinową itp, oraz po odczuciu pacjenta. Większość soczewek produkowana jest w standardowych rozmiarach, co oznacza, że powinny pasować na większość standardowych oczu, ale nie tylko rozmiar ma znaczenie, ale także konstrukcja, materiał, z którego jest zrobiona soczewka, oraz inne cechy (grubość w centrum, moduł sztywności...).  Pozdrawiam

lukaszg

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 27, 2010, 11:46:11 am »
Chodzi o Air Optix. Teraz używam jednodniowych Acuve Moist (nie hydrożelowe) i jest w porządku z suchością oka.

Jeśli chodzi o Softlensy to zamierzałem się wybrać do okulisty ale sam czuję, że źle się układają na oku i gniotą. Wiem, że sprawdzenie w lustrze to nie szczegółowe badanie lampą :) ale soczewki nie powinny aż tak uciekać. Wygląda to tak, że dolna krawędź soczewki wchodzi na tęczówkę a górna jest od niej oddalona o dobre 2 milimetry.

lukaszg

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 27, 2010, 02:06:02 pm »
Za Twoją namowa zrobiłem drugie podejście do tych soczewek - na jednym oku dobrana przez okulistę na drugim Softlens 59 i w zasadzie podobnie się przesuwają po oku.
Rzeczywiście muszę się wybrać do okulisty na badanie :)

aniula

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 27, 2010, 09:21:29 pm »
Moist to soczewki hydrożelowe, z jednodniowych silikonowo-hydrożelowe to Acuvue TruEye. Jeśli czujesz, że soczewki Cię gniotą, uwierają itp. to niekoniecznie będą się komfortowo nosić, mimo, że np. będą miały takie same parametry. Wiele osób samodzielnie próbuje różnych soczewek, kiedy trafią na takie, które dobrze się noszą, dopiero idą na konsultacje do okulisty w celu sprawdzenia podczas badania. Pozdrawiam