Autor Wątek: Lepsze dopasowanie szkieł torycznych  (Przeczytany 4352 razy)

domi.tucho

• Newbie
  • *
Lepsze dopasowanie szkieł torycznych
« dnia: Czerwiec 07, 2010, 03:09:22 pm »
Witam,
Jestem nowym użytkownikiem szkieł kontaktowych (w chwili obecnej założone mam próbne Air Optix for Astigmatism).
Przeprowadzone było badanie w salonie optycznym przez dobrego specjalistę od soczewek kontaktowych. Jednak mam zmienną ostrość widzenia, wszystko o wiele mniejsze i widzę różnice w widzeniu na lewe i prawe oko. Soczewki świetne bo przy astygmatyźmie widzę lepiej dystanse i o wiele lepiej patrzy mi się w w soczewkach niż w okularach. Ale są niewątpliwie słabsze. Problemem jest komputer czy czytanie... Parametry okularów:

OP +1.0 / cyl -2.0 / oś 10
OL +1.5 / cyl - 2.0 / oś 170

Soczewki:

OP +0.75 / cyl -1.75 / oś 5 (w soczewkach próbnych 180, z badania 4)
OL +0.75 / cyl -1.75 / oś 170 ( w soczewkach próbnych 160 (nie było dostępnych 170), z badania 176)

Dziwi mnie dlaczego dostałem soczewki słabsze od okularów przy tych parametrach, cylinder ok, oś robi "cienie".
Jeśli pójdę teraz do okulisty w salonie na "poprawki" to będę musiał zamówić soczewki z zapasem na 6 mcy bo inaczej nie zamawiają torycznych a ja wolę przez internet bo taniej i szybciej.

Uważam z własnego doświadczenia (astygmatyzm mam od urodzenia) że mógłbym w sumie zamówić soczewki:
+1.0, cyl 1.75 oś 180 - na OP i OL by jedno opakowanie było uniwersalne :)
Jest to zbliżone do okularów, przeliczniki okulary-soczewki ok, osie zbliżone do wyniku badań.
Zastanawiam się tylko dlaczego przy osiach 4 i 176 okuliści przepisują 10 i 170 a nie 180.
Czy 180 to to samo co 0? Czy powinno się dobierać osie zaokrąglone bliżej 90?
Czy zakładając 180 przy moich parametrach nie narobi się coś złego? Gdybym miał widzieć lepiej przy 10 i 170 i/lub różnych sferach to takie bym zamówił.
Pytam, bo dostałem poza miesięcznymi dzienne i z paczki dla prawego oka +0.75/-1.5/180 na lewym widzę o wiele lepiej i nie rozmazuje się wzrok patrząc na ekran LCD  :D Zadziwiło mnie to że próbne-dzienne są z cylindrem 1.5 z serii Air Optix Dailies for Astigmatism.
Sferę chciałbym ciut większą by widzieć troszkę wyraźniej (ciut więszky oraz). Lewe oko mam słabsze od zawsze.
Proszę o poradę.

Pozdrawiam,
Dominik
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »

KasiaZ

• Newbie
  • *
Re: Lepsze dopasowanie szkieł torycznych
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 16, 2010, 03:47:32 pm »
Witam. Faktycznie, lekarz trochę "źle" dobrał dla jednego oka moce, bo za dużo zaniżył moc niż jaka jest faktyczna. Lekarz nawet po recepcie powinien w przypadku soczewek odjąć -0.25 mocowo. Pan jak widzę doszedł sam do tego fachowo gdyż odpowiednio Pan wybrał parametry jakie powinny być a więc: +1,00/-1,75/180 , oczywiście dla obu oczów powinny pasować. Pytał Pan o osie, a więc odpowiadając na Pana zapytanie czy 180 to to samo co 0- tak, zgadza się , tak jest w przypadku soczewek. Drugie pytanie to jak powinna być dobra oś a więc podam przykład: jeśli po badaniu pacjent ma informację na recepcie że os wynosi 176 to do soczewek najbliższa wartość będzie 180, natomiast jeśli os wynosiłaby np. 172 to specjalista powinien wypisać najbliższą wartość 170.
Zastanawia mnie następny Pana opis na temat soczewek jakie Pan otrzymał próbne, bo nie możliwe jest aby Pan dostał soczewkę w cylindrze -1.50 skoro Producenci w tym cylindrze nie produkują soczewek.
Parametry soczewek jakie mógłby Pan zamówić prawidłowo to:
+0,75/-1,75/180
+1,00/-1,75/180
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »