Autor Wątek: prosze o pomoc, bo nic nie rozumiem...  (Przeczytany 3623 razy)

majany

• Newbie
  • *
prosze o pomoc, bo nic nie rozumiem...
« dnia: Lipiec 23, 2010, 05:31:08 pm »
Witam,
mam wielkie pytanie dotyczące soczewek torycznych. Od dobrych paru lat nosiłam soczewki sferyczne o mocy -2 na prawe i lewe oko, ale ostatnio zauważyłam, że nie widzę już tak ostro jak kiedyś, tak jakby pogarszał mi się wzrok. Czas więc, aby wybrać się do okulisty - co też uczyniłam jakieś 2 tygodnie temu. Okazało się, że pani doktor wykryła u mnie astygmatyzm. Napisała coś na karteczce i zapytała czy chcę aby ona zamówiła te soczewki? opdowiedziałam, że zamawiam je w sklepie internetowym-mając na mysli szkla.com. Tak więc chciałam to uczynić teraz kiedy kończą mi się wczesniej zakupione zapasy, ale kompletnie nie orientuję się w tym.... Widzę, że muszę podać : Moc, Oś i Cylinder. Moc znam - doktor powiedziała, że nie jest to -2 tylko -1,75. Oś i Cylinder to dla mnie czarna magia. Wcześniej podawałm tylko moc..... a jak już wpomniałam na karteczce widnieją liczby:  -1,75 D       -0,75 Dcyl           pr.krzyw. 8,6
Co to oznacza? Cylinder to będzie pewnie -0.75.... ale muszę podać także oś... Którą nijak ma się to tego.... Albo po prostu tak mi się wydaje. Proszę o pomoc, może ktoś mógłby mi to wyjaśnić?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »

aniula

• Gość
Re: prosze o pomoc, bo nic nie rozumiem...
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 25, 2010, 11:32:21 pm »
-1,75D to dioptrie sfery
-0,75 Dcyl to dioptrie cylindra
Promień krzywizny 8,6
natomiast osi tu nie ma a powinna być, więc albo lekarz miał na myśli zero, albo trzeba się do niego wybrać lub zadzwonić i się upewnić. Radzę zapytać lekarza, czy może zamówic parę próbnych soczewek cylindrycznych, bo gdyby coś było nie tak co co zrobisz z resztą?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »