Autor Wątek: Kilka pytań odnośnie soczewek...  (Przeczytany 4167 razy)

majkkali

• Newbie
  • *
Kilka pytań odnośnie soczewek...
« dnia: Czerwiec 02, 2011, 08:56:59 pm »
Witam.
Jestem początkujący, jeśli chodzi o soczewki kontaktowe. Wprawdzie nosiłem już kiedyś takie próbne, ale to tylko przez kilka godzin. Optyk pokazał mi jak zakładać i zdejmować soczewkę. Polecał zakupić soczewki 1-dniowe, a potem przerzucić się na miesięczne. Ale jako, że potrzebuję soczewek na wyjazd w ten weekend, a 1-dniowych soczewek nie było na stanie - polecono mi zakupić soczewki miesięczne. Tak też zrobiłem. Kupiłem soczewki "Biofinity" Cooper Vision, czy jakoś tak. Nie wiem czy dobre, nie znam się. Do tego płyn "ReNu MultiPlus" Bausch&Lomb.

Oto moje pytania:
1) Czym różnią się płyny, jest w ogóle jakaś większa różnica między nimi, czy raczej minimalna?

2) Powiedziano mi, że te soczewki mogę nosić przez kilka dni bez przerwy (w dzień i w nocy), ale czy to jest tak do końca poprawnie? Czy może raczej powinno się na noc soczewki zdejmować do tego małego pojemniczka, do którego najpierw należy nalać płynu?

3) Skoro są to soczewki miesięczne, czy mogę wówczas nosić je np. przez kilka dni, potem kilka dni nie nosić (trzymać w tym pojemniczku), a potem znowu założyć, i tak np. zamiast na miesiąc to starczyłyby mi na więcej czasu (np. 2 miesiące, albo półtora)? Chodzi o to, że nie codziennie będę musiał nosić te soczewki, np. w dni kiedy przesiaduję dłużej przy komputerze czy książkach.

4) Czy można zrobić tak, że po uprzednim, dokładnym umyciu rąk, zdejmę soczewki, włożę do pojemniczka z płynem, a po powiedzmy 30 minutach lub godzinie po ponownym, dokładnym umyciu rąk założę soczewki ponownie? Czy może raczej zdjęte soczewki muszą dłużej leżeć w tym pojemniczku niż przez wspomniane pół godziny lub godzinę?

5) Jak to jest z tym czyszczeniem soczewek? Optyk powiedział mi, że wystarczy włożyć do pojemniczka ze świeżo nalanym płynem, z kolei na płynie wyczytałem, iż należy soczewkę pocierać? Jak to w końcu powinno wyglądać? A jeśli pocierać to palcem?

6) Czy soczewki jakoś psują wzrok? Pogarszają wadę? Jeśli np. nosi się je przez 5, 10 lat? Czy raczej nie pogarszają wady?

7) Czy to prawda, że używając soczewek miesięcznych jest DUŻO większe prawdopodobieństwo zapalenia rogówki oka, itp niż w przypadku używania soczewek 1-dniowych? Nasłuchałem się już wielu opowieści o zapaleniach oczu przez soczewki i raczej wolałbym, żeby noszenie soczewek było bezpieczne. Dbam oczywiście o higienę i nigdy w życiu nie dotknął bym soczewki brudnymi rękoma.

8 ) Czy przesiadywanie przed komputerem, albo w małym pomieszczeniu w trakcie noszenia soczewek pogarsza wzrok? Czy raczej oprócz dyskomfortu nie wywołuje to innych powikłań? Lepiej zdjąć soczewki, jeśli ma się zamiar siedzieć przed komputerem i założyć je ponownie po kilku godzinach?

Z góry dziękuję za poświęcony czas. Czekam na odpowiedzi :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »

Katarzyna Szkla

• Newbie
  • *
Re: Kilka pytań odnośnie soczewek...
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 27, 2011, 03:25:29 pm »
Cytat: "majkkali"
Oto moje pytania:1) Czym różnią się płyny, jest w ogóle jakaś większa różnica między nimi, czy raczej minimalna?

Płyny do soczewek różnią się składem - każda forma dopasowuje przede wszystkim do swojego modelu soczewek. Niektóre płyny oprócz substancji czyszczących zawierają również witaminy odżywiające oko (np. http://www.szkla.com/136_eyeye-all-in-o ... 60-ml.html). Każde oko inaczej reaguje nie tylko na soczewki, ale i na płyny.

2) Powiedziano mi, że te soczewki mogę nosić przez kilka dni bez przerwy (w dzień i w nocy), ale czy to jest tak do końca poprawnie? Czy może raczej powinno się na noc soczewki zdejmować do tego małego pojemniczka, do którego najpierw należy nalać płynu?

Informacja o tym, czy można nosić soczewki w dzień i w nocy czy tylko w dzień znajduje się zawsze na opakowaniu soczewek. Soczewki na noc i na dzień to: http://www.szkla.com/soczewki-kontaktow ... dzien.html
W innym przypadku (o ile nie są to soczewki jednorazowe - które po jednym dniu należy wyrzucić) soczewki należy włożyć na noc do pojemniczka wypełnionego płynem.

3) Skoro są to soczewki miesięczne, czy mogę wówczas nosić je np. przez kilka dni, potem kilka dni nie nosić (trzymać w tym pojemniczku), a potem znowu założyć, i tak np. zamiast na miesiąc to starczyłyby mi na więcej czasu (np. 2 miesiące, albo półtora)? Chodzi o to, że nie codziennie będę musiał nosić te soczewki, np. w dni kiedy przesiaduję dłużej przy komputerze czy książkach.

Soczewki miesięczne należy wyrzuć miesiac od ich otwarcia. Jesli potrzebujesz soczewek jedynie na kilka dni w miesiącu warto pomyśleć o soczewkach jednodniowych: http://www.szkla.com/soczewki-kontaktow ... niowe.html

5) Jak to jest z tym czyszczeniem soczewek? Optyk powiedział mi, że wystarczy włożyć do pojemniczka ze świeżo nalanym płynem, z kolei na płynie wyczytałem, iż należy soczewkę pocierać? Jak to w końcu powinno wyglądać? A jeśli pocierać to palcem?

Zależy to od płynu. Niektóre nie wymagają pocierania, inne tak (jest to napisane na opakowaniu) Zawsze należy robić to palcem.

6) Czy soczewki jakoś psują wzrok? Pogarszają wadę? Jeśli np. nosi się je przez 5, 10 lat? Czy raczej nie pogarszają wady?

Dobrze dobrane soczewki nie psują wzroku oraz nie powiększają wady.

7) Czy to prawda, że używając soczewek miesięcznych jest DUŻO większe prawdopodobieństwo zapalenia rogówki oka, itp niż w przypadku używania soczewek 1-dniowych? Nasłuchałem się już wielu opowieści o zapaleniach oczu przez soczewki i raczej wolałbym, żeby noszenie soczewek było bezpieczne. Dbam oczywiście o higienę i nigdy w życiu nie dotknął bym soczewki brudnymi rękoma.

Dobrze dobrane soczewki o odpowiedniej przepuszczalności tlenu, zakładane i zdejmowane czystymi rękoma, i noszone zgodnie z przeznaczeniem nie mogą spowodować zapalenia rogówki.

8 ) Czy przesiadywanie przed komputerem, albo w małym pomieszczeniu w trakcie noszenia soczewek pogarsza wzrok? Czy raczej oprócz dyskomfortu nie wywołuje to innych powikłań? Lepiej zdjąć soczewki, jeśli ma się zamiar siedzieć przed komputerem i założyć je ponownie po kilku godzinach?

Spędzanie zbyt dużo czasu przy komputerze pogarsza wzrok bez względu na to czy nosimy soczewki czy nie. Dlatego aby zminimalizować szkodliwość, należy pamiętać o systematycznym wykonywaniu specjalnych ćwiczeń dla oczu: http://blog.szkla.com/?p=249 oraz o stosowaniu kropli do oczu: http://www.szkla.com/krople-do-oczu.html. A jesli spędzamy na komputerze naprawdę dużo czasu wybierzmy soczewki, które pozwolą utrzymanie wysokiego nawilżenia oka.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »

monika29

• Newbie
  • *
Re: Kilka pytań odnośnie soczewek...
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 03, 2012, 07:54:24 pm »
Cytat: Katarzyna Szkla
Spędzanie zbyt dużo czasu przy komputerze pogarsza wzrok bez względu na to czy nosimy soczewki czy nie. Dlatego aby zminimalizować szkodliwość, należy pamiętać o systematycznym wykonywaniu specjalnych ćwiczeń dla oczu: <!-- m -->http://blog.szkla.com/?p=249<!-- m --> oraz o stosowaniu kropli do oczu: <!-- m -->http://www.szkla.com/krople-do-oczu.html<!-- m -->. A jesli spędzamy na komputerze naprawdę dużo czasu wybierzmy soczewki, które pozwolą utrzymanie wysokiego nawilżenia oka.

Co do tego siedzenia przed komputerem to bym się kłóciła, moi oboje bracia - jeden magister informatyk dyplomowany lat 34 a drugi inżynier magister informatyk dyplomowany lat 28 - siedzą na komputerach od wielu wielu lat i żaden nie ma ani soczewek ani okularów. A ja? Pierwszy laptop w wieku 27 lat i co? Wada -4 <!-- s:( -->:(<!-- s:( --> Zero TV.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2018, 12:32:51 pm wysłana przez dombar »