Autor Wątek: Nadwzroczność a soczewki  (Przeczytany 4296 razy)

kamien

• Newbie
  • *
Nadwzroczność a soczewki
« dnia: Październik 14, 2011, 09:44:41 am »
Witam, mam nadwzroczność (dalekowzroczność), moje pytanie jest następujące: czy soczewki z korektą + można nosić przez cały dzień, czy nie rozmazują obrazu znajdującego się w oddali? Noszę okulary do czytania z korekcją + i nie mogę przez nie patrzeć na rzeczy znajdujące się dalej niż książka. Czy z soczewkami dzieje się tak samo? Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »

Katarzyna Szkla

• Newbie
  • *
Re: Nadwzroczność a soczewki
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 03, 2011, 01:26:52 pm »
Witam,

Soczewki korygujące nadwzroczność to między innymi:

http://www.szkla.com/130_acuvue-1-day-m ... ornik.html

oraz

http://www.szkla.com/127_acuvue-oasys-g ... esowa.html

Soczewki korygujące nadwzroczność różnią się od innych soczewek tym, że posiadaja grubszy środek soczewki i cieńsze brzegi. Załamują promienie światła do środka, przesuwając ognisko (punkt skupienia) do przodu, dzieki czemu światło skupia sie na siatkówce, a nie za nią.

Czas dziennego noszenia soczewek jest zwykle określany na opakowaniu przez producenta, zwykle waha się od 8-12 godzin.

Należy pamiętać, że o doborze soczewek zawsze powinien zdecydować lekarz okulista, na podstawie badania i testu indywidualnego dopasowania soczewki do pacjenta.

Pozdrawiam,
Kasia

Enigme

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 20, 2011, 01:13:33 pm »
Witam,

Mam pytanie w temacie nadwzroczności, a w szczególności o zmianie soczewek na innego producenta - posiadam soczewki J&J Acuvue Oasys dwutygodniowe, jednak wolałbym mieć miesięczne z Air Optix, ale mają inną krzywiznę i średnicę o 0,2, czy to jest jakiś większy problem??:)

Katarzyna Szkla

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 27, 2011, 01:35:44 pm »
Powinienes znaleźć soczewki miesięczne dla swojej wady (jest wiele ich rodzajów), ale musisz pamiętać, że soczewki dobiera i dopasowuje okulista. Pamiętaj, że kazde oko jest wyjątkowe i każde wymaga indywidualnego traktowania :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2011, 02:59:27 pm wysłana przez Katarzyna Szkla »

Enigme

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 27, 2011, 02:43:37 pm »
Przy dobieraniu soczewek mówiłem, że chcę nosić miesięczne - pani doktor nie mówiła, że są jakieś przeciwwskazania, jednak powiedziała, że w tej chwili "testowe" może dać mi dwutygodniowe najwyżej - rozumiem z tego, że Acuvue Oasys są tylko dwutygodniowe - nie ma miesięcznych;)

Katarzyna Szkla

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 27, 2011, 02:58:04 pm »
Tak, Acuvue Oasys są dwutygodniowe lub jednodniowe. Jest wiele soczewek miesięcznych, dlatego lepiej poprosić okulistkę o testowanie właśnie takich.

Przykładowe miesięczne soczewki: http://www.szkla.com/soczewki-kontaktow ... eczne.html

Pamiętaj jednak, że muszą być one dobrane przez lekarza specjalistę do Twojej wady wzroku. Nie wolno dopierać soczewek samodzielnie, ponieważ może to doprowadzić nawet do uszkodzenia wzroku.