Autor Wątek: Sport a Soczewki  (Przeczytany 3748 razy)

eustahy66

• Newbie
  • *
Sport a Soczewki
« dnia: Listopad 02, 2011, 09:25:15 pm »
Witam,nie mam bladego pojęcia o soczewkach wiec prosze o wyrozumiałość.Od ponad 7 lat nosze okulary, wada to jakieś - 5 lub jakoś tak, gram w piłke nożną ( a także plażową ale o tym później )jestem bramkarze. Nawet mój okulista sie zdziwił ze przy takiej wadzie jeszcze widze piłke ale nie miałem z tym większego problemu, problem zaczynał się gdy miałem trening przy sporym zachmurzeniu, gdy słońce zasłaniają wysokie drzewa no i gdy zzaczynało sie ściemniac, wtedy już piłki nie widziałem do ostatniej chwili ale to było już za późno. Z powodu wzroku wiele piłek do obrony nie widze albo widze z opóźnieniem co odbija sie na mojej pozycji w zespole.Dlatego chce w końcu kupić soczewki na treningi no i na codzień.Wiec poradźcie mi czy kupic miesięczne,kwartalne czy tam jakiekolwiek.Drugi problem to taki a mianowice co robić gdy mając na sobie soczewki po treningu chce wziąć prysznic... czy musze je zdejmowac czy moze nic sie nie stanie jak bede miał zamknięte oczy i co jesli jednak woda wpadnie do oczu albo co gorsza żel pod prysznic. No i trzeci problem...wspomniałem ze gram w piłke nożną plażową....tą dyscypline rzecz jasna gra sie na piachu i zdarza sie ze piach wlecie do oka...co w takiej sytuacji zrobić ? bo chyba tak poprostu przetrzeć oczu ani polać wodą nie moge.

Za ewentualna pomoc z góry dziekuje :D
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »

Katarzyna Szkla

• Newbie
  • *
Re: Sport a Soczewki
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 03, 2011, 10:54:35 am »
Witam,

Jeśli uprawiasz sport soczewki będą dla Ciebe dobrym rozwiązaniem. Jednak dobór soczewek zawsze należy skonsultować ze specjalistą. Jest to niezwykle ważne ponieważ każde oko reaguje na soczewkę (i różne jej modele) inaczej. Jestem pewna, że razem z okulistą wybierzecie właściwy model. Badania ma zazwyczaj następujący schemat:
Po dobraniu przez lekarza okulistę soczewki, pacjent czeka 30 minut, następnie lekarz sprawdza dopasowanie soczewki. Po dwóch tygodniach przeprowadzana jest kontrola czy soczewka została dobrze dopasowana, a następnie po kolejnych dwóch tygodniach sprawdza się jak soczewka jest tolerowana przez pacjenta.

To czy będą to soczewki jednodniowe, miesięczne, czy kwartalne zależy od Ciebie (być może będziesz chciał nosić je codziennie, a może tylko 2 razy w tygodniu). Jednodniowe są z pewnością wygodniejsze, jesli nie masz ochoty poświęcać wieczami czasu na ich pielęgnację (dezynfekcję, wkładanie do pojemniczków).

Jesli Twoje oczy będą zamknięte podczas brania prysznicu po treningu nie musisz ściągać soczewek.
Jeśli na soczewkę dostanie się piasek, należy ją wyjąć. Soczewki czyścimy zawsze przeznaczonym do tego płynem. Pamiętaj, że woda, zwłaszcza twarda, wysusza soczewki i nie nadaje się do ich czyszczenia.

Pozdrawiam  :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »