Autor Wątek: pierwsze soczewki i problem z widzeniem na blisko  (Przeczytany 1694 razy)

Topek

• Newbie
  • *
pierwsze soczewki i problem z widzeniem na blisko
« dnia: Lipiec 18, 2015, 03:23:01 pm »
Dzień dobry,

pierwszy raz byłem na badaniu pod kontem soczewek kontaktowych. Wziąłem sobie nowe okulary + chciałem spróbować jak to jest w soczewkach. Na okulary jeszcze muszę poczekać, bo są na specjalne zamówienie. Teoretycznie wadę mam sporą, bo -2.75 w obu oczach do tego astygmatyzm.

Poszedłem na badanie do Vision Express (zawsze u nich robiłem i nigdy nie miałem problemów). I przepisano mi tak, jeśli chodzi o okulary.

Nie znam się w ogóle na tych oznaczeniach, więc wypiszę wszystko, co tam jest.

Korekcja okularowa (na górze jest coś takiego PR / Baza / CD):

OP -2,75 / -0,50 / 25 stopni
OL -2,75 / -0,50 / 150 stopni

Przy soczewkach kontaktowych mam wpisane:

OP -3.00
OL -3.00 i przy obu BC: 8,6 DIA: 14,0

Soczewki przepisano mi te ichniejsze iWear Oxygen:
Sph: -3,00 Cyl: 0,00 Oś: 0 BC1: 8,60
Add: 0,00 Pri: 0,00 Śr: 14,00 BC2: 0,00

Tak jak mówiłem, okularów jeszcze nie ma, więc nie mogę ich założyć i przetestować a do soczewek spróbuję się dzisiaj przyzwyczaić, bo po 1 założeniu jakoś dziwnie się czułem.

Może mi tylko ktoś wyjaśnić dlaczego wada jest niby -2.75 a soczewki przepisami mi -3.00 ? Przepisano chyba za mocne w stosunku do okularów? Nie powinienem ich nosić i udać się do drugiego optyka na konsultację?

Obecnie siedzę w swoich soczewkach i na dal (np. wyglądając przez balkon) widzę bardzo dobrze, zero problemów. Natomiast na blisko, np. w pokoju czy siedząc przy komputerze widzę mocno średnio. Obraz mi się zamazuje. Odczytam oczywiście, co jest napisane, ale zdecydowanie nie jest to w 100% wyraźne widzenie. Jak przybliżę głowę do monitora to widzę idealnie, ale jak siedzę w odległości takiej, w jakiej siedziałem w okularach to mam kłopoty z odczytaniem tekstu. Nie jest to tak, że nie odczytam (odczytam spokojnie), ale nie jest to wyraźne widzenie. Boję się trochę, że w soczewkach nie widzę dobrze na blisko.

Czy od razu powinienem dobrze widzieć na dal i bliskość? Oznacza to, że soczewki zostały źle dobrane?

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Ekspert Szkla.com

• Newbie
  • *
Odp: pierwsze soczewki i problem z widzeniem na blisko
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 23, 2015, 05:16:31 pm »
Dzień dobry,

Otrzymał Pan takie moce, ponieważ nie ma szkieł kontaktowych astygmatycznych z cylindrem równym -0,5. Jest  to mały cylinder i nie jest on uwzględniany w szkłach kontaktowych. Zazwyczaj moce szkieł kontaktowych w przypadku krótkowzroczności bez astygmatyzmu są ćwierć słabsze niż te w okularach. W przypadku cylindra -0.5, aby wyrównać jego brak, przepisuje się takie moce jak na okulary lub ćwierć mocniejsze. Oczywiście o tym jakie powinny być moce decyduje lekarz w oparciu o wywiad. Nie uwzględnienie astygmatyzmu w szkłach kontaktowych, może powodować nie ostre widzenie w takiej odległości jak Pan napisał. Jednak dla pewności, powinien Pan wrócić do specjalisty lub zasięgnąć porady u innego, ponieważ źle dobrane szkła nie tylko są nie komfortowe, ale również nie zdrowe. Dodam, że dobranie odpowiednich parametrów szkieł w przypadku astygmatyzmu wymaga szczególnej uwagi i poświęcenia czasu zarówno okulisty jak i Pana. Warto więc udać się do dobrego specjalisty. Zalecam odbyć wizytę rano, gdyż pod wieczór jesteśmy zmęczeni jak również nasze oczy, może mieć to negatywny wpływ na badanie wzroku.

Ekspert Szkla.com