Autor Wątek: Ziołolecznictwo dla oczu  (Przeczytany 5759 razy)

krokusik01

• Newbie
  • *
Ziołolecznictwo dla oczu
« dnia: Kwiecień 20, 2016, 08:51:54 am »
Wszyscy mamy kłopoty ze wzrokiem i usiłujemy załatać je z pomocą soczewek lub okularów. Wszystko pięknie, ale to tylko "leczenie objawowe", a nie docieranie do sedna problemu. Oczywiście wady nie da się od tak cofnąć, ale można za to zapobiegać powiększaniu się jej i pogarszaniu wzroku. Poza oczywistą profilaktyką - typu ostrożne i z odległości korzystanie z komputera czy telewizora, higiena oka, nie przemęczanie go - robicie coś innego?

Ja mam już sporą wadę, chociaż nie największą (-4 w każdym oku i astygmatyzm). Obawiam się, że oślepnę zanim urodzą mi się dzieci, a przykro byłoby ich nie zobaczyć :). W związku z tym zastanawiam się nad tym, czy możemy jakoś pomóc naszym ślepiom i zapobiec pogarszaniu się ich stanu. Słyszałem, że borówki amerykańskie są na to bardzo dobre. Czy jakieś preparaty ziołowe również? Ja dla zdrowia biorę tabletki Laborafmu i jestem zadowolony, ale one mają działanie ogólne. Czy możecie polecić coś dla wzroku?
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2016, 07:47:04 am wysłana przez semrafin »

Agnieszka Płoskonka

• Specjalista Szkla.com
  • Newbie
  • *
Odp: Ziołolecznictwo dla oczu
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2016, 09:45:40 am »
Witam serdecznie,

bardzo ważna dla naszego wzroku jest też odpowiednia dieta, szczególnie bogata w produkty zawierające witaminy A, C i E, kwasy omega-3 i luteinę.

pozdrawiam Agnieszka

Kazmierzyn

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 25, 2016, 11:30:02 pm »
wydaje mi sie ze dieta to w ogole podstawa

Pablos95

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 29, 2016, 08:20:16 pm »
slyszalem ze dieta bardzo zdrowa dla oczy sklada sie z owocow morza, zgodzicie sie z tym?

Agnieszka Płoskonka

• Specjalista Szkla.com
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 02, 2016, 08:47:27 am »
Witam serdecznie,

jak najbardziej się z tym zgadzam :) owoce morza i ryby są bogate w kwasy omega-3, które sprawiają, że nasze oczy są w mniejszym stopniu narażone na zwyrodnienie plamki żółtej. Są też dobrym źródłem wysokowartościowego białka, witamin: PP, B12, oraz jodu, wapnia, selenu i fluoru. Zawierają także niewielkie ilości żelaza, cynku i magnezu. Spożywanie ich wyjdzie nam tylko na zdrowie.

pozdrawiam: Agnieszka

zamojad1

• Newbie
  • *
    • Manufaktura Zdrowia
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 18, 2016, 11:19:16 pm »
dieta plus cwiczenia na wzrok - mozesz poszukac, byla do tego specjalna ksiazka ,ale nie pamietam tytulu, moze ktos podpowie na forum :)

Agnieszka Płoskonka

• Specjalista Szkla.com
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 20, 2016, 09:04:39 am »
Witam serdecznie,

Tytułu książki nie znam, ale jak najbardziej popieram stosowanie ćwiczeń. Oto kilka przykładów:
Ćwiczenia poprawiające akomodację:ustawiając palec lub ołówek na odległość około 20 cm od oczu uważnie na niego popatrzymy, a  następnie szybko przenosimy wzrok na przedmiot położony dalej.
Ruchy gałek ocznych (nie są one wskazane dla osób z wysoką krótkowzrocznością) min.:
- ósemki - oczy wykonują ruchy po torze wyobrażonej ósemki, bez poruszania głową.
- w płaszczyźnie poziomej – siedząc wygodnie przed ścianą, powoli i bez poruszania głową przenosimy wzrok w lewą stronę, następnie wracamy do patrzenia przed siebie. Potem przesuwamy wzrok w prawą stronę i znów wracamy do pozycji wyjściowej.
- w płaszczyźnie pionowej – siedząc w pomieszczeniu kierujemy wzrok na sufit. Powoli, nie poruszając głową, przenosimy wzrok z sufitu i patrzymy przed siebie, po chwili przesuwamy spojrzenie w dół. Po sekundzie powracamy do patrzenia przed siebie.
- po okręgu - wodzimy wzrokiem po okręgu, bez ruszania w tym czasie głową. Każdy cykl ruchu kończymy spojrzeniem przed siebie.
- ruchy zbieżne –  wyciągamy przed siebie rękę i zbliżamy palec wskazujący w kierunku oczu, śledząc jego ruch wzrokiem. Ćwiczenia te powtarzamy kilkukrotnie.
W internecie można znaleźć też sporo ciekawych informacji na temat yogi oczu.

Pozdrawiam: Agnieszka

daga119

• Newbie
  • *
    • credito rapido
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 20, 2016, 10:58:05 pm »
ja brałam na oczy borówkę + fibs

Agnieszka Płoskonka

• Specjalista Szkla.com
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 21, 2016, 02:54:41 pm »
Witam serdecznie,

Borówki to samo dobro, są cennym źródłem antocyjanów, które zwalczają wolne rodniki i regenerują uszkodzone przez nie elementy oka. Wzmacniają naczynia włosowate w oku, przez co jest ono lepiej odżywione i ukrwione. Chroni to przed takimi schorzeniami oka jak zwyrodnienie siatkówki, zwyrodnieniem plamki żółtej oraz zaćmą. Borówki działają też przeciwzapalnie i bakteriostatycznie, dzięki czemu są też skuteczne podczas zapalenia spojówek.

ol12ek

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 12, 2016, 08:39:52 am »
Co trzeba zrobić aby nie piekły oczy od komputera?

olamala

• Newbie
  • *
wandtattoo retro
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 19, 2016, 05:08:43 pm »
Ja stosuję krople do oczu (polecone przez koleżankę z www.homeandtattoo.de w temacie dekoracji oraz, aby zapewnić im odpowiednie nawilżanie w ciągu dnia pełnego pracy przed komputerem. Dużo czasu spędzam nad wandtattoos, stąd taka konieczność.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2017, 12:49:51 am wysłana przez olamala »

Agnieszka Płoskonka

• Specjalista Szkla.com
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 25, 2016, 11:10:49 am »
Witam serdecznie,

oprócz stosowania kropli nawilżających, których duży wybór jest na naszej stronie: https://www.szkla.com/krople-do-oczu.html
pomocne może okazać się zastosowanie podstawowych zasad higieny i ergonomii miejsca pracy, min.:   
-umieszczenie monitora komputerowego w odpowiedniej odległości (50-70 cm) i o 10-20 stopni poniżej poziomu oczu (zmniejszy to wielkość szpary powiekowej i pozwoli zredukować parowanie filmu łzowego),   
-stosowanie monitorów o odpowiednio dużej przekątnej, minimum 14 cali,   
-dostosowanie wielkości czcionki pozwalającej na swobodne czytanie,
-stosowanie adekwatnej do wady refrakcji korekcji okularowej z ochronną powłoką antyrefleksyjną,      
-częste odrywanie wzroku od komputera i patrzenie na odległe przedmioty,   
-częste mruganie,
-robienie raz na godzinę 5 minutowych przerw od pracy przy komputerze,   
-zapewnienie odpowiedniej temperatury (20-22 stopnie), czystości i poziomu nawilżenia powietrza (powyżej 50%),
-odpowiednie oświetlenie, najlepiej naturalne (jeżeli sztuczne, to nie skierowanie bezpośrednio na ekran monitora),
-utrzymywanie prawidłowego poziomu płynów w organizmie.

Basia88

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 25, 2016, 09:26:36 pm »
Ja miałam kiedyś ziołową maść do oczu i nie pomogła mi jakoś specjalnie. Ale to mogła być wina tej maści po prostu. Trzeba uważać co się wsmarowuje.

Kru89

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 27, 2016, 11:18:22 pm »
A mi zioła bardzo pomagają. Okłady, napary i inne takie rzeczy, Zabawienie dla obolałych powiek. I nie mam worków pod oczami też :)

Agnieszka Płoskonka

• Specjalista Szkla.com
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 28, 2016, 02:37:00 pm »
Witam serdecznie,

Zioła idealnie nadają się do okładów i kompresów na powieki, szczególnie:
świetlik lekarski, który ma właściwości ściągające i przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia i pomaga zmniejszyć obrzęk,
rumianek pospolity – działa łagodząco i przeciwzapalne,
nagietek lekarski – ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze,
szałwia lekarska - ma działanie bakteriobójcze, jest pomocna  przy zmęczonych, podrażnionych i zaczerwienionych oczach.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2016, 03:33:34 pm wysłana przez Agnieszka Płoskonka »