Autor Wątek: Po wizyciu u specjalisty...  (Przeczytany 490 razy)

nx87

• Newbie
  • *
Po wizyciu u specjalisty...
« dnia: Lipiec 29, 2016, 07:55:40 am »
Mam pytanie o soczewki kontaktowe. Moja wada wzroku (od specjalisty z dnia 19.07.16, badanie pod kątem soczewek kontaktowych) DAL -2.00/-2,25 (cylinder -1.0/-1,5). Okulary noszę -2,25 z tym samym lub podobnym cylindrem - nie mam przy sobie badania od okulisty. Czy soczewki o tych samych parametrach będą OK? Pytam dlatego, ponieważ badałem się w KarXXXch u ZIEXXXKA i dostałem zamówione soczewki o parametrach takich jak przy okularach.

Na logikę można pomyśleć, że to błąd. Jak to wygląda w praktyce? Ogólnie zamówiłem jednodniowe, a otrzymałem miesięczne. Nawet przed wpłatą było mówione, że otrzymam gratisowe w celu nauki oraz wspominali o wizycie kontrolnej po miesiącu i około godzinnej nauce zakładania. Z nauką zakładania to mam umówić się ale nauczać nie będzie osoba, która mnie badała tylko Pani co sprzedaje i umawia na wizyty.

Inną sprawą jest to, że poszedłem do konkurencji z "kwitkiem" jaki otrzymałem w celu zakupienia soczewek i odesłali mnie, ponieważ twierdzili, że nie wiedzą jakie zamówić, ponieważ nie ma wpisanych danych oprócz osi, cylindra i sfery. Jedynie co mogli zaoferować to okulary.

Nigdy nie nosiłem soczewek kontaktowych. Dlatego takie pytanie. Nawet nie otwierałem tych co kupiłem, ponieważ nikt w domu nie zakładał jeszcze soczewek, a sam boję się spróbować.

Może napiszę jakie soczewki dostałem (cena 60 zł za komplet):
-Comfilcon A toric 8.7 14.5 -2.00 -1.25x020
-Comfilcon A toric 8.7 14.5 -2,25 -0.75x180

Myślicie, że dobór może być trafny? Jak będę kupować jednodniowe to wybrać te same parametry?
Może proste pytania ale niestety nigdy nie miałem do czynienia z soczewkami.

Edycja: wstawiłem XXX w nazwie miejscowości oraz nazwie salonu.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2016, 02:42:09 pm wysłana przez nx87 »

Agnieszka Płoskonka

• Specjalista Szkla.com
  • Newbie
  • *
Odp: Po wizyciu u specjalisty...
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 29, 2016, 09:21:39 am »
Witam serdecznie,

soczewki wykonane z materiału Comfilcon A i parametrach BC 8.7, DIA 14,5 to miesięczne soczewki Biofinity Toric produkowane przez firmę Cooper Vision. Z podanych przez Pana mocy soczewek kontaktowych wynika, że są one prawidłowo przeliczone. By ustalić czy pozostałe parametry (BC i DIA) są dobrze dobrane, konieczna jest ocena dopasowania, którą dokonuje specjalista zakładając soczewkę próbną i sprawdzając jak układa się na oku. Jeżeli jakość widzenia i ułożenie soczewki jest prawidłowe, wtedy uczy się pacjenta zakładać i zdejmować soczewki oraz informuje o podstawowych zasadach ich użytkowania i pielęgnacji (ten etap aplikacji soczewek może wykonywać osoba do tego przeszkolona, niekoniecznie specjalista). Ostatnim elementem potwierdzającym prawidłowość dopasowania soczewek jest wizyta kontrolna.
Proponuję ponowne zgłoszenie się do salonu, w którym wykonano badanie pod kątem doboru soczewek i wyjaśnienie kwestii ich aplikacji oraz faktu, że zostały zamówione dla Pana soczewki miesięczne, a nie jednodniowe.

Dodam jeszcze, że każda zmiana soczewek np. z miesięcznych na jednodniowe, nawet o podobnych parametrach wymaga konsultacji ze specjalistą

Pozdrawiam: Agnieszka

nx87

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 29, 2016, 09:47:28 am »
Specjalista nie zakładał mi jeszcze soczewki kontaktowej. Nigdy na oku nie miałem soczewki. Po prostu odebrałem, zapłaciłem soczewki i wysłano mnie do domu. Dzisiaj jedynie mam zadzwonić w celu umówienia się na termin nauki zdejmowania i zakładania. Z tego co wywnioskowałem specjalista z pierwszej wizyty nie będzie miał już prawdopodobnie ze mną kontaktu. Zaznaczyłem, że miesięcznych nie potrzebuję, ponieważ potrzebuję głównie do gry w piłkę nożną i basen. Soczewki próbnej nie otrzymałem - musiałem jedynie wykupić w cenie 60 zł / 2 soczewki. Co otrzymałem to tylko płyn all clean soft.

Dzisiaj będę w Kartuzach więc wstąpię i porozmawiam. Czyli wnioskuję, że bez sensu otwierać miesięczne skoro w dalszym okresie będę nosić jednodniowe?

Agnieszka Płoskonka

• Specjalista Szkla.com
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 29, 2016, 10:21:13 am »
Myślę, że te 2 wykupione przez Pana soczewki, to są właśnie soczewki próbne (soczewki handlowe sprzedawane są w opakowaniach po 3 sztuki), na których naukę zakładania ma się Pan umówić. Wierzę, że dzisiejsza wizyta w salonie pozwoli wyjaśnić tę sytuację.

nx87

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 29, 2016, 10:39:07 am »
Wizyta zapłacona. Soczewki zapłacone. Nie ma mowy o próbnych. Soczewki próbne powinny być darmowe  ;)  ;)
Jeżeli będzie możliwa wymiana na jednodniowe to wymienię. Jak kupno to zrezygnuję, ponieważ online kupię DUŻO taniej.

Pani Agnieszko. Oczywiście dziękuję za dyskusję. Jednak jeszcze mam prośbę. W załączniku w pierwszej wiadomości na zdjęciu znajdują się wszystkie informacje, które posiadam. Czy może Pani polecić jakieś soczewki jednodniowe dla mnie? Najlepiej podać odnośnik do produktu ze sklepu Szkla.com

Kolejna sprawa - właśnie dzwoniłem i umówiłem się na 13.30 na naukę aplikacji soczewek. Dam znać co załatwiłem...

Agnieszka Płoskonka

• Specjalista Szkla.com
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 29, 2016, 11:06:53 am »
Najczęściej soczewki próbne są w cenie badania. Chociaż wychodzi na to, że nie jest to regułą...
Niestety przez internet, nie mając możliwości zobaczenia jak dana soczewka leży na Pana oku, nie mogę polecić żadnej z nich. Jedynie specjalista w gabinecie ma taką możliwość. Po prawidłowo przeprowadzonym doborze soczewek powinien Pan otrzymać informację jakie dokładnie soczewki może Pan nosić (nazwa soczewek, producent, moc, BC, DIA). Mając tę wiedzę będzie mógł Pan spokojne zamawiać je z naszej strony. Życzę powodzenia.

nx87

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 29, 2016, 02:37:58 pm »
Dowiedziałem się, że to były soczewki próbne - jednak i tak uważam, że zapłacone nie jest nigdy próbne.
Zakładałem oraz zdejmowałem soczewki kontaktowe. Wizyta kontrolna jakby coś się działo niepokojącego.

Miesięczne i jednodniowe soczewki powinny mieć te same parametry.
Mogłem zamówić jednodniowe ale koszt 30 soczewek to 99 zł czyli komplet 198 zł.

W załączniku: dostałem informację jakie soczewki mam zamawiać.
Czy takie dane wystarczą? Innych nie posiadają...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2016, 02:39:34 pm wysłana przez nx87 »

Agnieszka Płoskonka

• Specjalista Szkla.com
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 01, 2016, 09:56:50 am »
Witam serdecznie,

jak pisałam w poprzedniej wiadomości:  "Po prawidłowo przeprowadzonym doborze soczewek powinien Pan otrzymać informację jakie dokładnie soczewki może Pan nosić (nazwa soczewek, producent, moc, BC, DIA)". Na Pana recepcie zapis jest niekompletny, zawiera jedynie moce soczewek. Można tylko założyć, że pozostałe parametry mają być takie jak w soczewkach próbnych (tj.  BC 8.7, DIA 14,5) - ale to powinna potwierdzić wizyta kontrolna. Jeżeli chodzi o soczewki jednodniowe, to w tych parametrach dostępne są jedynie soczewki Biomedics 1 Day Extra Toric. Wykonane są jednak z innego materiału niż te miesięczne (przez co mogą się inaczej układać na oku) i jak każde wymagają oceny dopasowania.
Prawidłowo dobrana soczewka kontaktowa, to taka, która została założona na oko i poddana ocenie dopasowania zarówno w momencie pierwszej aplikacji jak i w trakcie wizyty kontrolnej.

nx87

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 01, 2016, 10:32:23 am »
Dobra... to zróbmy tak. Badałem się na ulicy KośXXXszki 16, KXXXuzy u specjalisty J. ZieXXXka. Za badanie zapłaciłem 150 zł (90 zł badanie i soczewki próbne 60 zł). Dostałem to co widać na załącznikach w poprzednich postach. Byłem w pobliskich salonach optycznych z "kwitkami", które dostałem i nikt nie był w stanie sprzedać mi soczewek ze względu na to co napisała Pani Agnieszka. Również ten sam problem wystąpił w Vision Express. Data wizyty kontrolnej nie została ustalona. Specjalista nigdy nie widział mnie w soczewkach. Badanie było praktycznie takie same jak przy szkłach do okularów. Soczewki noszę już 3 dni (w godzinach od 16 do 22) i muszę przyznać, że po przebudzeniu mocno bolą mnie oczy. Uważam również (według mojej opinii na podstawie innych osób, które noszą soczewki), że soczewki, które noszę są mi za duże objętościowo - jednak to tylko moje zdanie polegające na obserwacji oczu osób, które miały założone swoje soczewki. Oglądałem również ich "kwitki" i danych było faktycznie więcej. Gdyby nie zdjęcie z pierwszego postu to nie znałbym danych obecnych soczewek (tj Comfilcon A toric 8.7 14.5 -2.00 -1.25x020), ponieważ po otworzeniu soczewek nie dostałem pustych opakowań z powrotem. Pani "ucząca mnie" zakładania wyrzuciła je do kosza na śmieci - miałbym tylko ten kwitek z badania oraz wypisaną "wizytówkę". Po opowiadaniu znajomych wnioskuję, że mieli bardziej szczegółowe badania. Odświeżę niedługo temat, ponieważ dzisiaj pojadę zapisać się na badanie do innego specjalisty. Tylko skusiłem się na tego specjalistę, ponieważ u konkurencji wolny termin był za około 2 tygodnie, a tam zostałem przyjęty tego samego dnia. Edycja: wstawiłem XXX zamiast nazw.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2016, 07:00:27 pm wysłana przez nx87 »

Agnieszka Płoskonka

• Specjalista Szkla.com
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 01, 2016, 12:02:27 pm »
Rzeczywiście badanie pod soczewki kontaktowe powinno być bardziej rozszerzone i w pierwszej kolejności zawierać ustalenie czy nie ma żadnych przeciwwskazań do ich noszenia. Następnie określa się typ i parametry soczewki próbnej (moc, promień krzywizny, średnica), którą zakłada się na oko i po upływie niezbędnego czasu adaptacji ocenia prawidłowość dopasowania sprawdzając:   
-ostrość widzenia,   
-czy soczewka odpowiednio się centruje i pokrywa rąbek rogówki,   
-ruchomość podczas mrugania,   
-ruchomość podczas patrzenia w różnych kierunkach,   
-komfort użytkowania.
Jeżeli dopasowanie jest prawidłowe to pacjent powinien otrzymać podstawowe instrukcje i zalecenia dotyczące użytkowania soczewek.
Każdy pacjent, podczas pierwszej aplikacji soczewek kontaktowych bezwzględnie powinien zdobyć umiejętność ich zakładania i ściągania oraz zostać poinformowany o podstawowych zasadach ich użytkowania i pielęgnacji. Powinien także otrzymać preskrypcję i niezbędne materiały informacyjne.
Ustala się również harmonogram wizyt kontrolnych. Pierwszą z nich należy zaplanować nie później niż po 30 dniach od założenia pierwszych soczewek, a każdą kolejną nie rzadziej niż raz do roku.
Wizyta kontrolna ma na celu ostateczną ocenę dopasowania soczewek. Podczas jej trwania specjalista przeprowadza wywiad pytając o działanie soczewek, komfort ich użytkowania oraz bada ostrość widzenia. Dokonuje oceny soczewek i ich dopasowania. Następnie pacjent proszony jest o zdjęcie soczewek by przeprowadzić badanie przedniego odcinka oka, przy okazji kontrolując umiejętność ich ściągania. Wizyta kontrolna powinna weryfikować: umiejętność zakładania i zdejmowania soczewek oraz właściwą pielęgnację.
Kolejne wizyty kontrolne powinny być kontynuowane regularnie przez cały okres noszenia soczewek kontaktowych.

Mam nadzieję, że w miejscu, do którego się Pan zgłosi badanie przebiegnie wg tego schematu, a dobrane soczewki spełnią Pana oczekiwania czego gorąco życzę.

nx87

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 10, 2016, 06:59:17 pm »
No i jestem po badaniu w innym salonie optycznym. Mam teraz jakieś porównanie.

Na pierwszej wizycie badania dokładnie te same. Tylko mam wrażenie, że poprzedni specjalista był bardziej dokładny.
Czasowo wyglądało to tak, że dzisiaj badanie trwało 10 minut, a poprzedni specjalista badał mnie minimum 30 minut.

Mogę na chwilę obecną porównać tylko szkła do okularów:

Zastanawia mnie prawe oko, ponieważ sfera, cylinder oraz oś są inne niż podczas pierwszego badania.
Parametry odnośnie soczewek z dzisiejszego badania otrzymam razem z soczewkami próbnymi.

Soczewki dostanę za około 10-14 dni. Dzisiaj na badaniu również nie miałem założone soczewki na oku. Badania wyglądały identycznie.
Specjalista skupił się na 3 badaniach: patrzenie na balonik, patrzenie na światło, patrzenie na tabliczki i wskazanie "co lepiej widać"

W przyszłym tygodniu umówię się na wizytę kontrolną w pierwszym salonie.
Niby po opłaceniu nikt w tym salonie nie proponował tego ale może uda się.

Niestety mimo informacji, że chcę nosić soczewki jednodniowe zostaną zamówione miesięczne (próbne).
Badanie w pierwszym salonie 150 zł, w drugim obecnie też wydałem 150 zł.

Znowu mnie troszkę wkurzył fakt, że nie zakładałem soczewek przy doktorze :(
Jednak żyję coraz większą nadzieją, że wizyty kontrolne to zmienią. Zobaczę jak będzie...
Ogólnie jak czytam różne posty to badania soczewkowe wyglądają inaczej... i to mnie denerwuje.

Tak jeszcze odnośnie obecnych soczewek. Mam wrażenie, że jak spojrzę w dół to wydaje się, że jestem pół metra wyższy niż patrzę w okularach.
Bardzo dokładnie, szczegółowo w nich widzę. Moim zdaniem są troszkę za wyraźne. Widzę w nich dużo lepiej niż w okularach...

Agnieszka Płoskonka

• Specjalista Szkla.com
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 11, 2016, 02:58:50 pm »
Witam serdecznie,

z racji tego, że badanie wzroku jest badaniem subiektywnym, mogą występować pewne różnice pomiędzy jednym, a drugim pomiarem.

W przypadku próbnych soczewek kontaktowych korygujących astygmatyzm, najczęściej konieczne jest ich zamówienie (nie są dostępne od ręki), co potwierdza zapis, że otrzyma je Pan za 10-14 dni. Z tego powodu nie mogły być Panu założone przez lekarza w dniu pierwszej wizyty. Wierzę, że nastąpi to w momencie ich otrzymania.

Nie wiem z czego może wynikać fakt, że w tym przypadku również zamówiono Panu soczewki miesięczne. Czy zapytał Pan o to?

Widzenie w soczewkach kontaktowych zazwyczaj jest lepsze niż w okularach ponieważ:
soczewki poruszają się na oczach wraz z ich ruchem, przez co możliwe jest ostre i wyraźne widzenie w każdym kierunku spojrzenia,
soczewka kontaktowa leży bezpośrednio na oku co daje bardziej naturalny obraz widzianego przedmiotu,
soczewki kontaktowe nie ograniczają  pola widzenia jak to ma miejsce w oprawach okularowych.

Pozdrawiam i czekam na dalszą relację z doboru soczewek: Agnieszka

nx87

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 17, 2016, 01:49:46 pm »
Skupmy się na pierwszym specjaliście, ponieważ u nich wszystkie wizyty zakończone.

Dzisiaj byłem na wizycie kontrolnej:
-byłem sprawdzany przez inną osobę niż na pierwszej wizycie. Jednak to raczej nie jest nic złego.
-na początku byłem pytany odnośnie soczewek, jak widzę itp. Później czy przebywam w miejscu gdzie jest klimatyzacja itp.
-następnie "maszyna ze światełkiem" oraz miałem założone okularki gdzie wymienia się szkła - po prostu sprawdzał jak widzę w "większych" i "mniejszych".

Opowiadałem, że przy komputerze niewygodnie korzysta mi się z soczewek, ponieważ obraz jest troszkę zamazany.
Jednak spowodowane to może być suchym okiem. Ogólnie wszystko OK. Wizyta trwała około 10 minut.

Pytałem o soczewki jednodniowe ale usłyszałem tłumaczenie, że są nieopłacalne itp.  Jednak pytałem z 2 razy o parametry jednodniowych to usłyszałem, że powinny mieć te same co miesięczne.

Pytałem również o parametr "8,7" oraz "14,5" - pytanie zadałem w sensie czy to jest na pewno dobry wybór, czy nie powinien być większy lub mniejszy. To dostałem odpowiedź, że to standardowy czy coś w tym stylu. Jeżeli mam soczewki zamówić to wystarczą te dane na wizytówce (wstawiłem jako załącznik dnia "29 lipiec 2016").

Na tym zakończyła się przygoda z doborem soczewek w tym salonie.
Czy jesteście mi coś w stanie doradzić w wyborze według powyższych danych.
Mogą być soczewki jednodniowe (jeżeli to nie ryzykowne) lub miesięczne.

=============

Drugi specjalista - dr Anna. (inny gabinet)

Soczewki oko prawe:
-sfera -2.0
-cylinder -0,75
-oś 30 stopni

Soczewki oko lewe:
-sfera -2.0
-cylinder -0,75
-oś 180 stopni

Soczewki miały kolor zielony (opakowanie).
Również było na nich napisane "8,7" oraz "14,5"
Firmy nie znam, nie dostałem ich do domu.

Po prostu u dr. Anny mam wizytę kontrolną dnia 24 sierpnia.
Obecnie tylko udało mi się powyższe dane uzyskać.

W tym gabinecie inne podejście jest do pacjenta.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2016, 01:51:23 pm wysłana przez nx87 »

Agnieszka Płoskonka

• Specjalista Szkla.com
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 18, 2016, 02:57:27 pm »
Witam serdecznie,

jeżeli pierwszy specjalista polecił soczewki o tych samych parametrach, to kierując się jego sugestiami, proponuję stosować te, które były poddane ocenie podczas wizyty kontrolnej czyli: Biofinity Toric, producent Cooper Vision. Jeżeli chodzi o soczewki jednodniowe mające BC 8.7 i DIA 14.5, to w tych parametrach dostępne są jedynie soczewki: Biomedics 1 Day Extra Toric: https://www.szkla.com/521_biomedics-1-day-toric-extra.html.
Wykonane są one jednak z innego materiału, niż te miesięczne, przez co mogą nieco inaczej układać się na oku.

Najlepiej skonsultować ten wybór z drugim specjalistą podczas zaplanowanej już wizyty kontrolnej.
Niestety żadna porada uzyskana przez internet, nie może zastąpić bezpośredniego kontaktu ze specjalistą, który jako jedyny ma możliwość prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe (widząc jak układają się one na oku).

Pozdrawiam i czekam na wyniki najbliższej wizyty kontrolnej: Agnieszka

nx87

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 18, 2016, 04:03:12 pm »
Dziękuję, oczywiście dam znać. Chyba raczej zainwestuję w soczewki miesięczne zamiast w dzienne.
Czytałem troszkę o soczewkach na basenie więc postanowiłem odpuścić...

Podsumowując. Dokładny odnośnik do soczewek: https://www.szkla.com/293_biofinity-toric-3-szt.html
Czy płyn "Solo Care Aqua" będzie do nich odpowiedni? Czy lepiej zamówić jakiś inny?

Oczywiście dam jeszcze znać jak przebiegła wizyta u innej osoby.