Autor Wątek: Soczewki, a jazda samochodem  (Przeczytany 3151 razy)

Mateks

• Gość
Soczewki, a jazda samochodem
« dnia: Luty 05, 2017, 12:27:49 am »
Jestem ciekawy czy widzicie jakąś różnicę w dłuższej jeździe samochodem mając założone soczewki lub okulary. Zauważyłem, że po paru godzinach mimo wszystko pieką mnie oczy, a bezpieczeństwo czy to jeśli chodzi o samochód (można zobaczyć ciekawe rzeczy czy jeśli chodzi o naszą kondycję jest najważniejsze. Czy robi tutaj na forum ktoś często dłuższe trasy w soczewkach? (mam na myśli co najmniej 3-5h jazdy co dzień)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2018, 02:51:34 pm wysłana przez dombar »

agnieszkamilewska

• Newbie
  • *
Odp: Soczewki, a jazda samochodem
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 09, 2017, 06:30:08 am »
Dla mnie nie ma żadnej różnicy, zarówno w okularach czy soczewkach tak samo mi się jeździ.

Agnieszka Płoskonka

• Specjalista Szkla.com
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 09, 2017, 02:13:23 pm »
Witam serdecznie,

jakość widzenia zazwyczaj jest lepsza w soczewkach kontaktowych m.in. dlatego, że nie ograniczają one pola widzenia. Pieczenie oczu po kilkugodzinnym noszeniu soczewek może świadczyć o tendencji do wysychania oczu. Warto zastosować krople nawilżające, które powinny łagodzić takie objawy. Jeżeli nie pomogą, należy skonsultować się z okulistą.

Pozdrawiam: Agnieszka

Ania22

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 01, 2017, 08:08:24 pm »
Mnie bolą oczy jak jeżdżę w okularach, a jak w soczewkach to już nie.  ;)

mikka

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 28, 2017, 04:12:39 pm »
Pewnie jest to indywidualna sprawa (każdy ma inaczej), ale ja nie potrafię się w okularach poruszać - ani pieszo ani samochodem. Jedynie w domu, gdy muszę to je zakładam.

Agnieszka Płoskonka

• Specjalista Szkla.com
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 02, 2017, 05:31:32 pm »
Soczewki okularowe są oddalone od gałki ocznej średnio o 12-14 mm i pozostają nieruchome podczas gdy oko obraca się wokół środka obrotu. Przy patrzeniu w innym kierunku niż na wprost, oś widzenia przechodzi przez pozaosiowe fragmenty soczewki co sprawia, że naprawdę dobrze widzimy tylko przez jej centrum. Spoglądając natomiast bokiem, górą lub dołem, mamy obraz zniekształcony. Związane jest to z tzw. abberacjami polegającymi na deformacji uzyskanego obrazu. W soczewkach kontaktowych widzenie jest ostre i wyraźne w każdym kierunku spojrzenia (ponieważ poruszają się na oczach wraz z ich ruchem), z tego właśnie powodu są one uznawane za lepsze od okularów.