Witam serdecznie,
w ramach badania pod kątem doboru soczewek specjalista zakłada soczewkę próbną i po upływie niezbędnego czasu adaptacji ocenia prawidłowość dopasowania sprawdzając:
-ostrość widzenia,
-czy soczewka odpowiednio się centruje i pokrywa rąbek rogówki,
-ruchomość podczas mrugania,
-ruchomość podczas patrzenia w różnych kierunkach,
-komfort użytkowania.
-następnie ponownie ocenia oczy po zdjęciu soczewek.
Weryfikacja dopasowania soczewki jest szczególnie ważna w przypadku gdy soczewka jest zbyt ciasna. Wówczas początkowo wydaje się, że jest ona komfortowa (niewyczuwalna na oku). Dopiero z czasem przestaje taka być i pojawiają się objawy takie jak np. pieczenie i kłucie.
Za ciasna soczewka zbyt ściśle przylega do przedniej powierzchni oka, uciska rogówkę i utrudnia wymianę filmu łzowego, powodując, że złuszczone komórki nabłonka i inne osady nie mogą się spod niej wydostać. Prowadzi to do niedotlenienia, obrzęku rogówki, a długotrwałe niedotlenienie rogówki powoduje wrastanie naczyń krwionośnych od rąbka rogówki ku jej centrum (neowaskularyzacja). Jest to proces nieodwracalny. Samo uczucie dyskomfortu, odczuwalne podczas noszenia danych soczewek kontaktowych (po niezbędnym czasie adaptacji) jest sygnałem, że nie są dla nas odpowiednie. Specjalista widząc taką soczewkę na oku może określić co jest przyczyną dyskomfortu i na tej podstawie dobrać inną (o zmienionych parametrach).
Pozdrawiam: Agnieszka