Nie polecam samodzielnego dobierania sobie soczewek na podstawie recepty okularowej.
To dwa różne rodzaje korekcji. Samo wyliczenie mocy soczewek kontaktowych na podstawie mocy szkieł okularowych, nawet zgodnie z zasadami, nie gwarantuje Pacjentowi pełnej satysfakcji z ich doboru.
Należy również pamiętać, że oprócz starannie dobranych wartości soczewek, konieczne jest ustalenie ich rozmiaru. Bez znajomości promienia krzywizny i średnicy soczewek ryzykujemy zakup soczewek, które mogą okazać się zbyt ciasne, lub zbyt luźne. Każda źle dopasowana soczewka oznacza dyskomfort, zaburzenia w ostrości widzenia, a nawet uszkodzenie nabłonka rogówki. Zakup źle dopasowanych soczewek to również spora strata finansowa, zważywszy na to, że do przetestowania każdego z rozwiązań trzeba kupić dwa 3-sztukowe lub dwa 6-sztukowe opakowania soczewek torycznych.
Przed podjęciem decyzji o noszeniu soczewek należy więc udać się do specjalisty, który zajmuje się doborem soczewek i który po dokładnych badaniach wyznaczy odpowiednie soczewki do przetestowania.
Po pierwsze to specjalista z pełną odpowiedzialnością sprawdza podczas badań diagnostycznych, czy nie istnieją przeciwwskazania do założenia soczewek u danego Pacjenta.
Po drugie to on ocenia stan filmu łzowego i stan nabłonka rogówki, żeby zdecydować czy noszenie soczewek jest w danym przypadku bezpieczne.
Po trzecie ogromnie istotny jest właściwy rozmiar soczewek. Do tego trzeba dokonać precyzyjnych pomiarów promienia krzywizny oka i średnicy rogówki. Tylko wtedy nie ma ryzyka, że zniszczymy rogówkę zbyt ciasną soczewką. To pozwala też uniknąć defasonowania się soczewek na oku, gdyby była za luźna.
To specjalista czuwa nad sytuacją, gdy Pacjent pod jego okiem uczy się soczewki zakładać i zdejmować.
Warto zarezerwować sobie wizytę w takim gabinecie, który oferuje soczewki próbne. Wówczas dopiero po okresie sprawdzenia, czy dobrane soczewki spełniają Pana oczekiwania, będzie Pan mógł sobie bez ryzyka kupować soczewki przez stronę
www.szkla.com.
Istnieją na rynku soczewki wyrównujące wyższy cylinder niż -2,25.
Są jednak droższe od pozostałych soczewek torycznych.
Czy wartości szkieł okularowych w Pana przypadku są jednakowe w obu oczach?
Jezeli tak, to założenie dwóch soczewek z zaniżonym cylindrem o 1,0 dioptrię w każdym oku w stosunku do zaleconej korekcji okularowej, oznacza łącznie w obu oczach niedokorygowanie równe aż 2,0 dioptrie. W konsekwencji Pacjent zarówno z bliska, jak i do dali ma problemy z ostrością wzroku.
Pozdrawiam,