Autor Wątek: Czy okulista się pomylił?  (Przeczytany 4393 razy)

jedrzejzgierz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Czy okulista się pomylił?
« dnia: Listopad 06, 2011, 02:27:15 pm »
Witam
Chciałbym Wam przedstawić moją historie :).
Otóż 3 miesiące temu zacząłem nosić okulary. Badanie wykonałem w Vision Express (Łódź), a użyto refraktometru. Z badania wyszło:
- lewe oko (sfera: +0,50, cylinder: -2,25, oś: 10)
- prawe oko (sfera: -0,25, cylinder: -2,00, oś: 165)
Otrzymałem okulary o ww. parametrach z tą różnicą, że moc cylindra wynosiła połowę wartości - wiadomo, oko musi przywyknąć. Po min. trzech miesiącach mogłem już zmienić szkła na docelowe.
Zapytano mnie również jak ja żyłem z taką wadą? :) (nie powiem - po założeniu okularów - świat stał się piękniejszy :))
Jakiś tydzień temu niefortunnie uszkodziłem okulary i niestety nie potrafią mi ich naprawić - potrzebuje nowe. Z racji tego, że docelowo chciałem nosić soczewki, wybrałem się do okulisty w miejscu gdzie mieszkam tj. Antrim w Irlandii Północnej. Badanie zostało wykonane starszą metodą tj. okularki na nos i zmiana szkiełek, aż do uzyskania odpowiedniego widzenia. Od razu też zostały dobrane i zamówione soczewki. Gdy je otrzymałem, wyczytałem z nich takie oto parametry:
- lewe i prawe oko (sfera: 0,00, cylinder: -0,75, oś: 180)
Założyłem je pierwszy raz - wszystko wydawało się OK. Z czasem jednak zauważyłem, że widzę w nich delikatnie gorzej niż w okularach (które mają jedynie połowę mocy jaką potrzebuje!), drugi problem, to rozmazywanie obrazu zaraz po większości mrugnięć oraz rozmazany obraz, gdy muszę patrzeć na jakieś źródło światła, np. światła samochodowe innych kierowców lub gdy chcę skupić się, np. na czytaniu z monitora (zamazywanie nie występuje cały czas, jednak jest to trochę uciążliwe, zwłaszcza podczas jazdy autem nocą). Na początku nie mogłem znaleźć moich badań z Vision Express, więc rozmazywanie uznałem jako normalne na początku przygód z soczewkami. Jednak gdy znalazłem badania i zauważyłem różnice w osiach, zapaliła mi się lampka niepokoju.
Po długim wstępie nastał czas na pytanie:
czy przez trzy miesiące mógł mi się tak poprawić wzrok i mogły mi się tak przestawić osie?
We wtorek odbieram soczewki na 6 miesięcy i chcę powiedzieć o moich wątpliwościach, ale równocześnie nie chcę wyjść na mądrzejszego od okulisty, dlatego radzę się Was.
Napiszcie proszę, co o tym sądzicie.
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »

Katarzyna Szkla

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Re: Czy okulista się pomylił?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 07, 2011, 11:32:19 am »
Witam,

Koniecznie powiedz okuliście o swoich wątpliwościach. Niezaleca się dobierania soczewek bez wcześniejszego przeprowadzenia testu dopasowania soczewek. Przebiega on nastepująco: Gdy lekarz dobierze pacjetowi soczewkę, ten trzyma ją na oku przez 30 min, następnie lepkarz sprawdza czy wszystko jest w porządku. Po dwóch tygodniach odbywa się kolejna kontrola mająca na celu sprawdzenie czy soczewka jest dobrze dopasowana do oka pacjenta. Jesli nie ma żadnych zastrzeżeń (i tylko wtedy) pacjent pozostaje przy dobranych soczewkach. W przypadku odczuwania jakiegokolwiek dyskomfortu powinien skontaktować się z lekarzem okulistą.

Pozdrawiam,
Katarzyna
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »