Autor Wątek: Cylinder..  (Przeczytany 4132 razy)

grt22

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 1
  • Zobacz profil
Cylinder..
« dnia: Maj 31, 2012, 10:14:13 pm »
Witam. Mam zamiar kupić swoje pierwsze soczewki. Niestety nie posiadam zbyt dużo kasy ( ok. 100zł od czego jeszcze trzeba odliczyć płyn ) więc na nic profesjonalnego nie starczy. Ale do rzeczy - moja wada to -2.5 i -2.0 + -1.0 cylinder. Czy muszę nosić soczewki z cylindrem? Znajomy optyk doradził, że nie, a jak to jest w praktyce?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »

Katarzyna Szkla

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 87
  • Zobacz profil
Re: Cylinder..
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 05, 2012, 03:24:17 pm »
Wśród podanych informacji zabrakło osi do cylindra w prawym i w lewym oku, oraz promienia krzywizny i średnicy rogówki (a to konieczne do
obliczenia właściwego rozmiaru soczewek). Zdecydowanie odradzam samodzielne dobieranie sobie soczewek na podstawie tych niepełnych danych.

Brak wyrównania astygmatyzmu, gdy cylinder ustalony do korekcji okularowej wynosi -1,0, będzie w tym przypadku skutkować nieostrym widzeniem zarówno do bliży, jak i do dali. Szczególnie przy pogorszonych warunkach oświetleniowych i codziennie w godzinach wieczornych.

Samo wyliczenie mocy soczewek kontaktowych na podstawie mocy szkieł okularowych, nawet zgodnie z zasadami, nie gwarantuje Pacjentowi pełnej satysfakcji z ich doboru. Należy również pamiętać, że oprócz starannie dobranych wartości soczewek, konieczne jest ustalenie ich rozmiaru. Bez znajomości promienia krzywizny i średnicy soczewek ryzykujemy zakup soczewek, które mogą okazać się zbyt ciasne, lub zbyt luźne. Każda źle dopasowana soczewka oznacza dyskomfort, zaburzenia w ostrości widzenia, a nawet uszkodzenie nabłonka rogówki. Zakup źle dopasowanych soczewek to również strata finansowa.

Przed podjęciem decyzji o noszeniu soczewek należy więc udać się do specjalisty, który zajmuje się doborem soczewek i który po dokładnych badaniach wyznaczy odpowiednie soczewki do przetestowania. Po pierwsze to specjalista z pełną odpowiedzialnością sprawdza podczas badań diagnostycznych, czy nie istnieją przeciwwskazania do założenia soczewek u danego Pacjenta. Po drugie to on ocenia stan filmu łzowego i stan nabłonka rogówki, żeby zdecydować czy noszenie soczewek jest w danym przypadku bezpieczne. Po trzecie ogromnie istotny jest właściwy rozmiar soczewek. Do tego trzeba dokonać precyzyjnych pomiarów promienia krzywizny oka i średnicy rogówki. Tylko wtedy nie ma ryzyka, że zniszczymy rogówkę zbyt ciasną soczewką. To pozwala też uniknąć defasonowania się soczewek na oku, gdyby była za luźna. To specjalista czuwa nad sytuacją, gdy Pacjent pod jego okiem uczy się soczewki zakładać i zdejmować. Warto zarezerwować sobie wizytę w takim gabinecie, który oferuje soczewki próbne. Wówczas dopiero po okresie sprawdzenia, czy dobrane soczewki spełniają nasze oczekiwania, można bez ryzyka kupować soczewki przez stronę www.szkla.com.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »

iwanttofly

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 1
  • Zobacz profil
Re: Cylinder..
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 11, 2012, 07:49:14 pm »
Witam, ostatnio byłam u okulisty i wypisał mi receptę na soczewki.
moja wada to:
-1,0   -1,25 (cylinder) oś 180
-1,0   -1,25    oś 10
chciałam w związku z tym zapytać czy muszę kupować soczewki z cylindrem? będzie duża różnica jesli kupie bez? chodzi o cene, bo soczewki toryczne są niestety droższe
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »