Autor Wątek: Parametry soczewek  (Przeczytany 3090 razy)

iwonkal

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Parametry soczewek
« dnia: Maj 28, 2012, 10:16:09 pm »
Nosilam kiedys soczewki kontaktowe miesieczne. Teraz chce kupic dzienne. Wzrok badalam 2 miesiace temu pod katem okularow ale od razu powiedziano mi jaka moc soczewek bede potrzebowala. Mam jednak problem z innymi parametrami soczewek.
Uzywalam Biofinity krzywizna 8.60, srednica 14.00 i byly ok.
Teraz dziennych nie moge znalezc o takich wymiarach.
Co oznaczaja te wymiary? Czy jesli kupie troche inne to nie beda pasowac?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »

Katarzyna Szkla

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
Re: Parametry soczewek
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 31, 2012, 11:44:05 am »
Nie polecam samodzielnego dobierania sobie soczewek na podstawie recepty okularowej.
To dwa różne rodzaje korekcji. Samo wyliczenie mocy soczewek kontaktowych na podstawie mocy szkieł okularowych, nawet zgodnie z zasadami, nie gwarantuje Pacjentowi pełnej satysfakcji z ich doboru.
Należy również pamiętać, że oprócz starannie dobranych wartości soczewek, konieczne jest ustalenie ich rozmiaru. Bez znajomości promienia krzywizny i średnicy soczewek ryzykujemy zakup soczewek, które mogą okazać się zbyt ciasne, lub zbyt luźne. Każda źle dopasowana soczewka oznacza dyskomfort, zaburzenia w ostrości widzenia, a nawet uszkodzenie nabłonka rogówki. Zakup źle dopasowanych soczewek to również strata finansowa.
Przed podjęciem decyzji o noszeniu soczewek należy więc udać się do specjalisty, który zajmuje się doborem soczewek i który po dokładnych badaniach wyznaczy odpowiednie soczewki do przetestowania.
Po pierwsze to specjalista z pełną odpowiedzialnością sprawdza podczas badań diagnostycznych, czy nie istnieją przeciwwskazania do założenia soczewek u danego Pacjenta.
Po drugie to on ocenia stan filmu łzowego i stan nabłonka rogówki, żeby zdecydować czy noszenie soczewek jest w danym przypadku bezpieczne.
Po trzecie ogromnie istotny jest właściwy rozmiar soczewek. Do tego trzeba dokonać precyzyjnych pomiarów promienia krzywizny oka i średnicy rogówki. Tylko wtedy nie ma ryzyka, że zniszczymy rogówkę zbyt ciasną soczewką. To pozwala też uniknąć defasonowania się soczewek na oku, gdyby była za luźna.
To specjalista czuwa nad sytuacją, gdy Pacjent pod jego okiem uczy się soczewki zakładać i zdejmować.
Warto zarezerwować sobie wizytę w takim gabinecie, który oferuje soczewki próbne. Wówczas dopiero po okresie sprawdzenia, czy dobrane soczewki spełniają Pani oczekiwania, będzie Pani mogła sobie bez ryzyka kupować soczewki przez stronę www.szkla.com.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00:00 am wysłana przez Guest »