Witam serdecznie,
dodatkowo w trosce o oczy warto:
- stosować zasadę lepiej zapobiegać niż leczyć. Regularne badania kontrolne przynajmniej raz w roku są istotnym elementem dbania o oczy. Podczas takiego badania nie tylko określa się wadę wzroku i dobiera odpowiednią korekcję ale ocenia się także przedni (powieki, spojówki, rogówka, soczewka, kąt przesączania) i tylny odcinek oka (badanie dna oka). Podczas rutynowego badania okulistycznego możliwe jest wykrycie chorób ogólnych takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz chorób okulistycznych, które w początkowym stadium przebiegają bezobjawowo, a mogą łączyć się z poważnymi konsekwencjami (jaskra, AMD).
- dobrze się odżywiać. To, co jemy ma nie tylko bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, ale stanowi istotny czynnik w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku. Jak wykazują badania, dieta zawierająca: kwasy omega-3, luteinę, cynk oraz witaminy A, C i E, antocyjany, może opóźnić rozwój niektórych chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej czy zaćma oraz zapobiec krótkowzroczności. Urozmaicona dieta bogata w warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste, orzechy i ryby jest najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi jak największej ilości składników i związków odżywczych zapewniających zdrowie naszych oczu.
- podczas pracy przy komputerze często mrugać. Fizjologicznie człowiek mruga ok. 8-12 razy na minutę. Prawidłowy film łzowy jest stabilny przez minimum 15 sekund, co w przypadku takiej ilości mrugnięć zapewnia jego ciągłość. Podczas intensywnej pracy przy komputerze częstotliwość mrugnięć spada nawet do 3-4 na minutę. Powoduje to, że przedrogówkowy film łzowy ulega ścieńczeniu, a dodatkowo z powodu niekorzystnych warunków może zostać przerwany, prowadząc do uciążliwych dolegliwości związanych z suchością oczu.
- stosować zasadę 20-20-20 polegającą na robieniu przerwy od pracy przy komputerze co 20 minut. Podczas niej należy patrzeć na punkt znajdujący się z dala od nas, minimum 6 metrów (20 stóp) przez 20 sekund. Gdy dojdzie do uczucia zmęczenia i podrażnienia oczu (zaczerwienie), można stosować krople nawilżające, najlepiej bez środków konserwujących.
- nosić okulary przeciwsłoneczne chroniące oczy przed nadmiarem światła i szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Groźnymi skutkami nadmiernego nasłoneczniania oczu są: uszkodzenia plamki żółtej, zaćma, nowotwory oczu i powiek, skrzydlik czy tłuszczyk. By im zapobiec powinno nosić się okulary w 100% blokujące promieniowanie UV-A i UV-B (atestowane, kupowane ze sprawdzonego źródła),
- korygować wady wzroku. Nie tylko dlatego by widzieć dobrze. Udowodniono, np. że brak lub niewłaściwa (za słaba) korekcja krótkowzroczności przyczynia się do jej progresji.
- uprawiać sport. Regularna aktywność i ćwiczenia fizyczne mają wpływ na usprawnienie krążenia krwi i jej dopływu do wszystkich narządów, także naczyń narządu wzroku. Uprawianie sportu jest jednym ze sposobów na obniżenie kruchości naczyń włosowatych i polepszenie jakości widzenia poprzez wzmożenie ukrwienia oka (siatkówki, naczyniówki, nerwu wzrokowego), stymulację produkcji istotnej w procesie widzenia rodopsyny - barwnikowego związku chemicznego odpowiedzialnego za lepsze widzenie po zmroku.
- nosić soczewki kontaktowe zgodnie z zaleceniami specjalisty. Zbyt długie noszenie soczewek może wysuszać i podrażniać oczy powodując tym samym ból i uczucie dyskomfortu oraz doprowadzić do niedotlenienia i urazów rogówki. By móc cieszyć się z komfortu noszenia soczewek kontaktowych przez wiele lat należy bezwzględnie przestrzegać terminu ich wymiany, odpowiednio je pielęgnować preparatami do tego przeznaczonymi oraz regularnie kontrolować oczy u specjalisty.
-wysypiać się. Zbyt krótki sen może negatywnie wpływać na czas reakcji i koncentrację oraz na wzrok. W czasie snu wzrok, jak i całe nasze ciało, nie tylko odpoczywa, lecz także regeneruje się. Aby regeneracja była możliwa, niezbędne jest minimum 5 godzin snu. Niedostateczna regeneracja oczu podczas snu, może powodować skutki uboczne, np. skurcze powiek, uciążliwą suchość oczu. Zbyt krótki sen może także zakłócać pracę układu odpornościowego odpowiedzialnego m.in. za zwalczanie infekcji (ponieważ hamuje zdolność organizmu do wytwarzania przeciwciał).Sen jest również istotny z punktu widzenia aktywności mózgu. Wspomaga plastyczność mózgu, która sprzyja procesowi uczenia się oraz przetwarzania informacji. Brak odpowiedniej dawki snu powoduje rozdrażnienie, trudności z racjonalnym myśleniem. Odpowiednia długość snu na dobę (7-9 godzin dla dorosłych, 10-11 godzin dla dzieci) zapobiega powstawaniu sińców i worków pod oczami i sprawia, że nasze spojrzenie staje się świeże i pełne blasku.
Pozdrawiam: Agnieszka